Bezpieczne ferie 2024
12.01.2024
Od poniedziałku, 15 stycznia 2024 roku, uczniowie województwa mazowieckiego, w tym powiatu żuromińskiego rozpoczynają ferie zimowe. Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa.
W związku z powyższym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie zachęca wszystkich, zarówno uczniów jak i rodziców do zapoznania się z treścią „Poradnika bezpiecznego wypoczynku”, który opublikowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Publikacja prezentuje aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku. Informacje tam zawarte ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.
Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu
Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.
Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.
Zaplanowane indywidualne wyjazdy
Rodzice, którzy udają się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.
Lodowiska
Chcąc jeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk, warto w tym miejscu przypomnieć, że Komenda Powiatowa PSP w Żurominie włączając się w akcje „Bezpieczne lodowiska 2024”, przy spełnieniu niewielkich warunków ze strony organizatora lodowiska, pomoże w jego utworzeniu, więc zachęcamy do współpracy.
Zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie, gliniance lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ cienki, kruchy lód może się załamać pod naszym ciężarem. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania. Gdybyś był świadkiem takiego wypadku natychmiast wezwij do pomocy osobę dorosłą i zadzwoń na numer alarmowy 998 lub 112. Nie wchodź sam na lód, aby pomóc w wyciągnięciu osoby pod którą załamał się lód. Takiej osobie należy z bezpiecznej odległości podać coś czego mógłby się złapać jak długi szalik, sanki czy długa gałąź. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie. Osobie, która wpadła do wody, uległa zamoczeniu, jest przytomna i wyszła już z wody, należy pomóc ogrzać się, aby nie uległa hipotermii. Należy zdjąć przemoczone ubranie ponieważ przez mokrą odzież organizm ulega wychłodzeniu kilka razy szybciej, następnie położyć osobę w ciepłym miejscu i zastosować termoizolacje poprzez założenie suchych ubrań i okrycie kocem lub folią termoizolacyjną.
Petardy
Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego należy używać ich wyłącznie pod nadzorem dorosłych, ich zakup przez osoby poniżej 18 roku życia jest zabroniony. Pamiętaj że wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale nawet poważniejsze uszkodzenia twojego ciała np. utratę wzroku, palców lub całej ręki. Zawsze kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków – przed kupnem należy sprawdzić czy jest taka w języku polskim. Jedynie takie postępowanie gwarantuje bezpieczeństwo podczas ich odpalania. Nie należy używać wyrobów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar (stodoły, sterty słomy, las, itp.)
Łatwopalne substancje
Niektóre substancje łatwo się zapalają, dlatego zaprószenie ognia w pobliżu ich składowania może spowodować pożar lub wybuch, dlatego należy unikać miejsc gdzie leżą beczki, puszki i pojemniki niewiadomego pochodzenia, nie tylko ze względu na łatwopalne ale również trujące substancje, które mogą się w nich znajdować, przede wszystkim nie baw się zapałkami.
Oparzenia
Oparzenia są jednym z najczęstszych urazów wynikających z niewiedzy, nieuwagi, bądź lekceważenia podstawowych zasad postępowania, pamiętaj, że nawet gorąca para wydobywająca się z czajnika może być niebezpieczna i dotkliwie poparzyć. W przypadku oparzenia, jak najszybciej powiadom osobę dorosłą, a miejsce poparzenia schłodź natychmiast strumieniem zimnej, bieżącej wody przez około 5-10 minut jeśli powierzchnia oparzenia jest poniżej 10 % powierzchni ciała lub 1-2 minuty jeśli jest powyżej 10% powierzchni ciała, należy uważać, aby nie wychłodzić zbytnio organizmu. Następnie załóż opatrunek jałowy. Jeżeli w domowej apteczce znajduje się opatrunek hydrożelowy można go zastosować zamiast schładzania wodą.
Stosując regułę dłoni: powierzchnia dłoni poszkodowanego to 1% powierzchni jego ciała.
Wychłodzenie organizmu i odmrożenia
Wychłodzenie jest stanem organizmu, gdy temperatura ciała spada poniżej 36,6 0C. Lekkie wychłodzenie grozi przeziębieniem, silne, gdy temperatura spada poniżej 28 0C – śmiercią. Do hipotermii może dojść, gdy długo przebywamy w bardzo niskiej temperaturze lub w wodzie, która chłodzi organizm 20 razy szybciej niż powietrze. Pierwszymi objawami wychłodzenia są dreszcze. To sygnał, że powinniśmy szukać miejsca, gdzie możemy się ogrzać, bądź założyć kolejne warstwy odzieży. Kiedy oprócz dreszczy występuje jeszcze drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja – mamy do czynienia z łagodną hipotermią (temperatura ciała spada do 35, 34 0C).
Wtedy jeszcze jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć działania by się ogrzać (rozpalić ogień, założyć kolejną warstwę odzieży). Pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu, ponieważ sprzyja on wychładzaniu organizmy.
Postępowanie w przypadku wychłodzenia
Osobę wychłodzoną przede wszystkim należy rozgrzać – powoli i stopniowo. Zbyt szybkie ogrzewanie mogłoby doprowadzić do przyspieszenia krążenia (w hipotermii jest ono spowolnione) i dotarcie lodowatej krwi do serca, co mogłoby zatrzymać krążenie. Z tego samego powodu nie należy rozcierać ciała. Najlepiej osobę wychłodzoną rozebrać z zimnego ubrania, otulić kocami i podawać ciepłe płyny, ale tylko wtedy, gdy osoba jest przytomna. Należy też przykładać do głowy szyi, pleców i ud coś ciepłego.
Gdy osoba jest nieprzytomna należy zacząć ją ogrzewać i niezwłocznie wezwać pomoc. Gdy nie oddycha i jej puls jest niewyczuwalny, trzeba rozpocząć resuscytację krążeniowo - oddechową i prowadzić ją aż do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Odmrożenie – to zmiany w skórze i tkaniach podskórnych następujące w skutek działania niskiej temperatury. Odmrożeniom sprzyja nie tylko mróz, ale przede wszystkim wiatr i wilgoć. Najbardziej narażonymi na odmrożenie częściami ciała są: twarz, dłonie i stopy. Pierwszymi objawami odmrożenia jest zmiana koloru skóry, następnie dochodzi drętwienie, pieczenie, a z czasem utrata czucia. Najlepszym sposobem na uniknięcie odmrożeń jest prawidłowy ubiór. Odmrożenia mają różne stadia zaawansowania, które różnią się objawami.
Odmrożenia pierwszego stopnia:
- zblednięcie skóry, która staje się kredowo biała,
- następnie zaczerwienienie z lekko sinawym odcieniem,
- skóra zaczyna piec i pojawia się obrzęk,
- dochodzi do zaburzenia krążenia, pojawia się drętwienie i brak czucia.
Odmrożenia drugiego stopnia:
- na skórze pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym lub surowiczo krwistym,
- odmrożona cześć ciała jest sina i opuchnięta.
Odmrożenia trzeciego stopnia obejmują całą grubość skóry:
- pęcherze surowicze,
- martwica tkanek,
- owrzodzenia.
Przy odmrożeniach drugiego stopnia NIE WOLNO przekłuwać pęcherzy. Także należy zastosować jałowy opatrunek.
Mieszkanie
Zabawa zapałkami, kuchenką lub piecykiem gazowym, uruchamianie urządzeń elektrycznych (kuchenka, żelazko) może spowodować pożar lub wybuch, dlatego w żadnym wypadku nie próbuj „majsterkować” przy sprzęcie podłączonym do gniazdka elektrycznego, a tym bardziej przy samym gniazdku. Umieść w widocznym miejscu i zapamiętaj numery telefonów alarmowych, które mogą przydać się w razie wypadku:
997 – Policja,
998 – Straż Pożarna,
999 – Pogotowie Ratunkowe,
z telefonu komórkowego 112.
Lekarstwa bardzo często mogą wyglądać jak kolorowe cukierki, niewłaściwie stosowane mogą być bardzo niebezpieczne, czasami nawet mogą doprowadzić do śmierci. Jednak jeśli do tego dojdzie i poczujesz się źle, natychmiast powiedz o tym komuś dorosłemu, a jeśli jesteś sam w domu, powiadom służby ratownicze na jeden z powyższych numerów alarmowych.
Gdy powstanie pożar w domu lub na zimowisku
- zadzwoń do straży pożarnej pod numer - 998 lub 112 z telefonu komórkowego;
- staraj się zejść na piętro poniżej palącego się mieszkania lub wyjść na zewnątrz budynku. Pamiętaj, że dym unosi się do góry i nie wolno zjeżdżać windami, nie należy otwierać drzwi przez które wydobywa się dym, gdyż dostarczenie większej ilości tlenu może spowodować szybki rozwój pożaru i płomienie mogą nas poparzyć. Jeśli zauważysz pożar, pozamykaj drzwi w pomieszczeniu, powiadom o pożarze wszystkich domowników oraz sąsiadów i jak najszybciej opuść budynek;
- jeżeli nie możesz opuścić mieszkania, nie otwieraj drzwi prowadzących na korytarz, uszczelnij je, wzywaj krzykiem pomocy, wykonuj polecenia strażaków;
- nie gaś wodą urządzeń elektrycznych, grozi to porażeniem prądem; staraj się wyciągnąć z gniazdka przewód zasilający (np. drewnianym kijem od szczotki), można wykręcić bezpieczniki by odłączyć dopływ prądu do mieszkania;
- nie gaś palącego się oleju na patelni wodą bo spowoduje to gwałtowne uniesienie pary wodnej z gorącym olejem i może doprowadzić do dotkliwego poparzenia oraz pożaru kuchni. Taki pożar najlepiej ugasić gaśnicą do gaszenia pożarów olejów i tłuszczów jadalnych lub przykryć patelnię lub garnek pokrywką;
- nie wdychaj dymu – zasłoń usta mokrą tkaniną; jeżeli to możliwe, zmocz swoje ubranie lub owiń ciało mokrą grubą tkaniną z naturalnych materiałów (z lnu, wełny, bawełny itp.);
- apelujemy również o stosowanie w budynkach mieszkalnych czujek dymu i tlenku węgla, które szybko zaalarmują domowników o zagrożeniu.
Gdy poczujesz gaz
- zawiadom jak najszybciej pogotowie gazowe lub straż pożarną;
- powiadom sąsiadów,
- nie włączaj światła ani żadnych urządzeń elektrycznych,
- nie zapalaj zapałek czy zapalniczek,
- zamknij zawór gazu w mieszkaniu lub na zewnątrz budynku (skrzynki gazowe są najczęściej pomalowane na kolor żółty);
- otwórz szeroko okna,
- wyjdź na zewnątrz budynku.
Pamiętaj!!!
- Zima to pora roku kiedy bardzo łatwo o przemoczenie ubrania i wychłodzenie organizmu, należy jak najszybciej zdjąć mokre rzeczy, osuszyć ciało i szybko założyć suche ubranie, wskazanym jest napić się gorącej herbaty;
- Jeśli jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą. Powinieneś spokojnie i jak najdokładniej opisać to co i gdzie się wydarzyło. Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu;
- Nigdy nie zbliżaj się do nieznajomych zwierząt;
- Po zmroku koniecznie noś odblaski, szczególnie poza terenem zabudowanym, aby być widocznym dla uczestników ruchu drogowego, zachowaj szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez pasy.
Polecane informacje o bezpiecznym spędzaniu ferii
Planując zimowy odpoczynek, warto zapoznać się z informacjami przygotowanymi przez Państwową Straż Pożarną odnośnie zimowego wypoczynku:
- Bezpieczne lodowiska https://www.gov.pl/web/kppsp-zuromin/bezpieczne-lodowiska-2024
- Poradnik zachowań na wypadek silnych mrozów i intensywnych opadów śniegu - https://www.gov.pl/web/kppsp-zuromin/poradnik-zachowan-na-wypadek-silnych-mrozow-i-intensywnych-opadow-sniegu
- Zanim wejdziesz na lód - https://www.gov.pl/web/kppsp-zuromin/zanim-wejdziesz-na-lod2
- Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa - https://www.gov.pl/web/kppsp-zuromin/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa4
- Noś odblaski - https://www.gov.pl/web/kppsp-zuromin/nos-odblaski
Życzymy bezpiecznych ferii zimowych i szczęśliwych powrotów do szkoły!
Opracował: st. kpt. Tomasz Welenc - KP PSP Żuromin;
Źródło: KG PSP - www.gov.pl/web/kgpsp/bezpieczenstwo-dzieci-podczas-ferii;
MEiN - https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2 (2023-2024);
KP PSP Mogilno.
Materiały
Poradnik_bezpiecznego_wypoczynku_2023-2024_–_zimaPoradnik_bezpiecznego_wypoczynku_2023-2024_–_zima.pdf 5.65MB