Debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie seniorów”
17.11.2022
W dniu 17 listopada 2022 roku w budynku kina w Bieżuniu odbyła się debata społeczna pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie seniorów”, zorganizowana przez Komendanta Powiatowego Policji w Żurominie.
Na debatę zaproszony został Komendant Powiatowy PSP w Żurominie st. bryg. Zbigniew Kąpiński celem zaprezentowania uczestnikom debaty zagadnień dotyczących zagrożeń powodowanych przez tlenek węgla zwany potocznie „czadem”. Komendant omówił przyczyny powstawania tlenku węgla, zasady zapobiegania zagrożeniom z tym związanym, przedstawił statystyki zdarzeń z ostatnich 5 lat powodujących emisję tlenku węgla w budynkach zlokalizowanych na terenie powiatu żuromińskiego oraz wręczył uczestnikom ulotki informacyjne dotyczące zapobiegania zatruciom „czadem”. Wyświetlono również filmy opracowane przez Państwową Straż Pożarną propagujące zasady przeciwdziałające zatruciom. Rekomendował również stosowanie w budynkach mieszkalnych czujek tlenku węgla i dymu.
Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii. Zwracamy również uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje okresowej kontroli przewodów kominowych, które trzeba wykonać co najmniej raz w roku. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi (§ 34 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719)) w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Opracował: st. kpt. Tomasz Welenc – KP PSP Żuromin
Zdjęcia: KPP Żuromin