W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uczczenie 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

02.08.2024

Uczczenie 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2024 roku, punktualnie o godzinie 17:00 w związku z przypadającą  w tym dniu 80 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie uczcili pamięć wszystkich walczących i poległych w Powstaniu żołnierzy oraz cywili poprzez oddanie honoru oraz włączenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych w pojazdach ratowniczo – gaśniczych JRG Żuromin.

Cześć i chwała Bohaterom!

 

Strażacy w Powstaniu Warszawskim

W czasie Powstania Warszawskiego strażacy zostali podzieleni na oddziały, które gasiły pożary, ratowały ludzi oraz uczestniczyły w walkach z hitlerowskim okupantem. Według planów straż pożarna miała pozostać w zwartych oddziałach i pełnić służbę przy gaszeniu pożarów. Za całość działań związanych z obroną przeciwpożarową odpowiadało dowództwo Wojskowej Służby Ochrony Powstania. Część strażaków, wśród nich załoga Centralnej Szkoły Pożarniczej na Żoliborzu, należała do oddziałów Armii Krajowej. W chwili wybuchu Powstania Straż Warszawska była zdezorganizowana - 29 lipca 1944 г. Niemcy zabrali sprzęt, w tym wiele samochodów pożarniczych i wywieźli z Warszawy.

Strażacy podzieleni na grupy brali udział w licznych akcjach gaśniczych mając do dyspozycji jedynie motopompę lub hydronetkę. W późniejszym czasie, po odłączeniu zasilania w wodę sieci miejskiej, gaszono przy pomocy wiader z wodą oraz piaskiem uzbrojeni w topory, łopaty i oskardy. W akcjach gaśniczych często brała udział miejscowa ludność tworząc tzw. łańcuch wodny podając sobie z rąk do rąk wiadra z wodą. Mimo prowadzenia akcji gaśniczych w czasie nalotów, pod ostrzałem i braku sprzętu udawało się ugasić pożary wielu obiektów. Niestety ciągłe bombardowania, ostrzał nieprzyjaciela oraz brak wody powodował, że raz ugaszony pożar na nowo wybuchał z całą siłą. Niestety, strażacy z bezsilnością patrzyli jak pożar trawi ich ukochane miasto.

 

Opracował: st. kpt. Tomasz Welenc – KP PSP Żuromin
Źródło: KW PSP Warszawa

 

 

{"register":{"columns":[]}}