W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zespół AIP Departamentu Architektury Informacyjnej Państwa MC

Zespół AIP to grupa kompetencyjna działająca w ramach resortu cyfryzacji, która w ścisłej współpracy z architektami innych instytucji zajmuje się modelowaniem architektury informacyjnej zgodnej z Programem Zintegrowanej Informatyzacji Państwa, zarówno w zakresie dokumentowania stanu istniejącego, systemów planowanych jak i wizji dalszego rozwoju. Wynik prac zespołu jest na bieżąco przedstawiany Radzie Architektury, tak aby na podstawie wypracowanych koncepcji mogła ona przedkładać KRMC propozycje działań na rzecz spójnego, ustrukturyzowanego i zoptymalizowanego rozwoju środowiska systemów teleinformatycznych administracji publicznej.

Powodzenie przedsięwzięcia o tak znacznym stopniu komplikacji wymaga również włączenia do wspólnych prac specjalistów z pozostałych resortów. To oni bowiem posiadają wiedzę o tym jak zorganizowane są systemy teleinformatyczne w poszczególnych ministerstwach oraz podległych i nadzorowanych przez nie podmiotach. Oni są też odpowiedzialni za projektowanie i wdrażanie poszczególnych rozwiązań teleinformatycznych, tak aby jak najlepiej odpowiadały one potrzebom obywateli i zadaniom instytucji.

Rozwój i utrzymanie AIP nie jest działaniem jednorazowym. Jest to proces ciągły wymagający zarówno stałej troski o aktualność zgromadzonych informacji jak również systematycznej aktualizacji wizji rozwoju i jej dostosowania do zmieniających się potrzeb.

Takie całościowe podejście, w ramach którego zapewniona jest koordynacja działań zarówno pomiędzy Zespołem AIP pracującym w resorcie cyfryzacji a Radą Architektury oraz architektami z innych resortów i urzędów, jak i pomiędzy KRMC i Radą, jest konieczne do osiągnięcia celów zintegrowanej informatyzacji kraju. Przełoży się to bezpośrednio na oszczędności finansowe w budżecie państwa, gdyż nie będą budowane i utrzymywane zbędne rozwiązania informatyczne, a także  zwiększy się efektywność wydatkowania środków publicznych na zaspokajanie rzeczywistych potrzeb obywateli.

{"register":{"columns":[]}}