W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15. rocznica katastrofy budowlanej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich

28.01.2021

Na zdjęciu widoczni są od lewej bryg. Arkadiusz Korzeniewski - komendant miejski PSP w Katowicach, st. bryg. Mirosław Synowiec - zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP, bryg. Paweł Nalepka - komendant miejskiego PSP w Chorzowie, bryg. Arkadiusz Labocha - komendant miejski PSP w Świętochłowicach oraz ks. Michał Palowski - kapelan strażaków województwa śląskiego. Osoby są ubrane w mundury wyjściowe i maseczki ochronne i składają wieńce i znicz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy w hali Międzynarodowych Targów Katowickich.

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju, w tym roku nie odbyły się oficjalne uroczystości związane z upamiętnieniem ofiar zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie. 

28 stycznia 2021 roku, w 15. rocznicę największej w historii Polski katastrofy budowlanej, st. bryg. Mirosław Synowiec - zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP w asyście bryg. Pawła Nalepki - komendanta miejskiego PSP w Chorzowie, bryg. Arkadiusza Korzeniewskiego - komendanta miejskiego PSP w Katowicach, bryg. Arkadiusza Labochy - komendanta miejskiego PSP w Świętochłowicach oraz ks. Michała Palowskiego - kapelana strażaków województwa śląskiego, zapalili znicz i złożyli kwiaty pod pomnikiem ku czci ofiar tej katastrofy.

 

28 stycznia 2006 roku na terenie MTK w Chorzowie odbywała się Wystawa Gołębi Pocztowych, w której uczestniczyło prawie 700 wystawców i miłośników gołębi nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Po godzinie 17.00, pod ciężarem śniegu, zawalił się dach hali wystawowej nr 1. W katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Wydobycie ostatnich ofiar katastrofy było możliwe dopiero po rozebraniu hali, które trwało do 14 lutego 2006 roku. W kulminacyjnym momencie akcji ratowniczej na miejscu zdarzenia pracowało ponad 1.300 ratowników - strażaków, policjantów, ratowników górniczych i medycznych, ratowników GOPR-u, a także żołnierzy.

opracowanie: KW PSP w Katowicach
zdjęcia: kpt. Piotr Zwarycz

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}