W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dlaczego warto zamontować czujkę dymu i tlenku węgla? - Konferencja prasowa w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

06.12.2024

Dlaczego warto zamontować czujkę dymu i tlenku węgla? - Konferencja prasowa w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim

6 grudnia br. w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja prasowa z udziałem Pana Marka Wójcika - Wojewody Śląskiego oraz nadbryg. Wojciecha Kruczka - Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Konferencja poświęcona była zwiększaniu bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. 

Właśnie o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim, rozmawiano podczas dzisiejszego spotkania. Nowelizacja przepisów przeciwpożarowych przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza obowiązek montażu czujników dymu i tlenku węgla w domach i mieszkaniach. Celem tych zmian, które wejdą w życie 23 grudnia 2024 roku jest zminimalizowanie ryzyka tragicznych zdarzeń, które każdego roku przerywają świąteczny spokój wielu rodzin. Podczas konferencji podkreślono, że wprowadzenie nowych regulacji to krok w stronę lepszej ochrony życia i zdrowia.

Wojewoda Śląski w swoim wystąpieniu omówił nowelizację przepisów. Podkreślił także, że już od wielu lat Śląski Urząd Wojewódzki wspiera działania prewencyjne Państwowej Straży Pożarnej poprzez przekazywanie czujników tlenku węgla, które strażacy wręczają podczas interwencji, związanych z emisją tlenku węgla w lokalach mieszkalnych. Na zakończenie swojego wystąpienia, w związku ze zbliżającymi się Świętami zachęcał do zakupu najbliższym czujki dymu lub tlenku węgla, jako prezent pod choinkę.
 
Śląski Komendant Wojewódzki PSP omówił statystki Państwowej Straży Pożarnej dotyczące pożarów i zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych w tzw. sezonie grzewczym. Zwrócił uwagę na kluczową rolę czujnika dymu lub tlenku węgla dla bezpieczeństwa w naszych domach. Podkreślił, że już w prawie połowie interwencji realizowanych przez straż pożarną, to właśnie czujnik tlenku węgla powiadomił domowników o zagrożeniu, co przekłada się na zmniejszenie liczby zatruć toksycznym gazem. To efekt prowadzonej od wielu lat kampanii społecznej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, w ramach której strażacy w całej Polsce propagują montaż czujników w mieszkaniach i domach. Nowelizacja przepisów z pewnością tą sytuację jeszcze poprawi.

Po konferencji prasowej, w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, odbyła się narada dla funkcjonariuszy i pracowników realizujących zadania prewencji społecznej w komendach powiatowych i miejskich PSP woj. śląskiego. Konferencję otworzył Pan Marek Wójcik - Wojewoda Śląski i nadbryg. Wojciech Kruczek - Śląski Komendant Wojewódzki PSP. Następnie głos zabrał Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Roman Klecha, który przekazał uczestnikom 250 sztuk czujników tlenku węgla, zakupionych przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, w ramach realizacji programu „Razem Bezpieczniej”. Czujniki te zostaną wykorzystane w działaniach prewencyjnych realizowanych przez strażaków z 31 powiatów województwa śląskiego. W trakcie konferencji omówiono także zmiany przepisów dotyczące obowiązku montażu czujek w budynkach mieszkalnych a także plany przyszłych działań pionu prewencji społecznej w jednostkach PSP woj. śląskiego.

 

opracowanie: bryg. Aneta Gołębiowska KW PSP w Katowicach
zdjęcia: Jakub Grygiel ŚUW, bryg. Aneta Gołębiowska KW PSP w Katowicach
 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}