W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Groźne pożary sadzy

24.02.2021

Na zdjęciu widoczny jest fragment dachu budynku i komin, z którego wydobywa się płomień z palących się sadzy. Obok komina dwóch strażaków w ubraniach specjalnych i hełmach.

W ostatnich tygodniach Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała wzrost liczby interwencji dotyczących pożarów w budynkach mieszkalnych.
Główną ich przyczyną było nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych, ale przede wszystkim nieszczelność lub niedrożność przewodów kominowych, spowodowana zalegającą w nich sadzą. Komin zajmuje niewielką powierzchnię, ale pożar sadzy może być groźny w skutkach, powodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym, przez które groźne dla zdrowia i życia gazy pożarowe w tym tlenek węgla mogą przedostać się do budynku. Pożar sadzy może rozwinąć się także w pożar całego budynku. 
Jedno z takich niebezpiecznych zdarzeń miało miejsce 23 lutego br. w Krupskim Młynie (pow. tarnogórski). W budynku wielorodzinnym z powodu nieszczelnego komina zapaliła się drewnienia klatka schodowa i poddasze budynku. W pożarze poszkodowane zostały dwie osoby. W akcji ratowniczej brało udział 13 zastępów PSP i OSP. 

Od początku 2021 roku straż pożarna w woj. śląskim odnotowała ponad 900 pożarów w budynkach mieszkalnych, z czego prawie 500 spowodowanych było niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych. Od 1 lutego 2021 roku odnotowano już ponad 260 takich interwencji.  

Straż pożarna przypomina o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
•    cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
•    dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
•    co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
•    co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
 

opracowanie: KW PSP w Katowicach
zdjęcie: KP PSP w Żywcu

{"register":{"columns":[]}}