W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej - Sala edukacyjna ,,OGNIK’’

Czas trwania zajęć dla jednej grupy: 1,5 h (90 minut)
Ilość osób w jednej grupie: 25 osób
Liczba osób prowadzących zajęcia: 2
Liczba wszystkich osób przeszkolonych do prowadzenia zajęć: 11
Data powstania sali edukacyjnej ,,OGNIK’’: 31 maja 2022 r.
Kontakt telefoniczny w sprawie umówienia zajęć: 47 851 01 46

W Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej z dniem 13 sierpnia 2024 r. wprowadzono: „Standardy ochrony małoletnich w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej województwa śląskiego”

Ramowy Program salki edukacyjnej ,,OGNIK’’

  1. Powitanie grupy w jednostce straży pożarnej. Przedstawienie się i krótkie omówienie celów spotkania. Zachęca dzieci, aby powiedziały skąd przybyły (przedszkole, szkoła - która klasa) i ile mają lat, czy kiedykolwiek były już w jednostce straży pożarnej itp. (nawiązanie kontaktu z dziećmi).
  2. Zaproszenie dzieci do sali edukacyjnej (pozostawienie nakryć wierzchnich i założenie ubranek strażackich).
  3. Zajęcia w sali edukacyjnej:
  • Wprowadzenie do tematyki zajęć, zapoznanie z wyglądem sali edukacyjnej. Dzieci siadają na kostkach albo podłodze.
  • Zaproszenie dzieci do obejrzenia prezentacji na temat: „Strażak Florek i koty”: omówienie kolejnych slajdów. Zabawa w nadawanie tytułów poszczególnym historyjkom.
  • Zapytanie dzieci czym jest pożar oraz jakie czynniki są potrzebne żeby powstał narysowanie na tablic angażując dzieci trójkąta spalania:
  • Zaproszenie dzieci do obejrzenia filmu „2_pożar w domu lub w szkole”. Omówienie z dziećmi prawidłowych zachowań.
  • Przygotowanie dziecka do prawidłowego zgłoszenia pożaru przez telefon, autentyczna rozmowa z operatorem (dyżurnym): prezentacja filmu animowanego „3_wzywanie pomocy”, przypomnienie numerów alarmowych, wskazanie na dane, jakie dziecko powinno podać i przygotowanie dziecka do pytań zadawanych standardowo podczas zgłoszenia roll-up, telefoniczne zgłoszenie pożaru przez chętne dziecko z zachowaniem poznanych zasad, wspólne omówienie rozmowy telefonicznej.
  • Omówienie znaków informacyjnych i ostrzegawczych – zwrócenie szczególnej uwagi na znaki ewakuacyjne i zapoznanie z zasadami bezpiecznej ewakuacji w przypadku zaistnienia pożaru lub innego zagrożenia: prezentacja filmu animowanego „4_znaki ewakuacyjne”, pokaz znaków ewakuacyjnych na roll-upie,
  • Prezentacja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przy wykorzystaniu fantoma i roll-up.


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W SALI EDUKACYJNEJ „OGNIK”

  • podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy,
  • prawidłowe uciskanie klatki piersiowej i wykonywanie oddechów ratowniczych.
  1. Zabawa z kostkami:
  • jest 31 kostek – 5 obrazków po 6 części. Każdy z obrazków posiada w górnym lewym rogu kolorowe kółko takie samo jest na każdej z sześciu części obrazka na kostkach. Prowadzący rozkłada kartki kolorami w różnych częściach sali, dzieci dostają polecenia aby najpierw dobrały się w grupy kolorami kółek, a później ułożyły obrazek i tak w formie przypomnienia zagadnienia opowiedziały co dany obrazek przedstawia.
  • Jeden roll-up dotyczący numerów alarmowych również jest połączony z pufami, na kolejnej ze ścianek pufy opisane są sytuacje tj. "Gdy zauważysz pożar... " "Gdy jesteś świadkiem wypadku" ... "Aby pozyskać hasło do komputera" ... itp. , jedna kostka posiada przekreślony napis 112 natomiast druga 112 z zielonym "ptaszek". Instruktor ustawia te dwie kostki i dzieciaki podchodzą, czytają sytuację i w odpowiednie miejsce układają tworząc z puf "piramidy".
  • Z kostek można również ułożyć dwa napisy "Straż Pożarna 998" oraz "Numer alarmowy 112" i tu ma zastosowanie ścianka kostki na której są pojedyncze litery.
  1. Zabawa ewakuacja:
  • Strażak zaprasza dzieci do zabawy – ćwiczeń obrazujących jak należy opuścić pomieszczenie, w którym powstało zagrożenie pożarowe.
  • Dzieci opuszczają salę na czworakach.
  • Po udanej ewakuacji nauczyciel sprawdza, czy wszystkie dzieci pomyślnie się ewakuowały (przelicza dzieci).
  1. Zjazd po ześlizgu
  2. Rozdanie odblasków
  3. Samochodzik strażacki
  4. Zdjęcie pamiątkowe
  5. Zaproszenie dzieci do zabawy: Coś się pali-wyjdźmy z sali. Symulacja pożaru/zadymienia w pomieszczeniu:

NA KORYTARZU: zobrazowanie zasady działania czujnika czadu, przypomnienie dzieciom, że dom powinien być wyposażony w gaśnice, czujniki czadu i dymu. Wraz z dziećmi na tablicy magnetycznej rozlokować w odpowiednich miejscach magnesy z czujnikami i gaśnicami.

  1. Oprowadzenie po garażu jednostki. Ogólna prezentacja pojazdów pożarniczych, sprzętu strażackiego oraz stroju i charakteru pracy strażaka.
  2. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach. Zaproszenie dzieci do wykonania w szkole prac plastycznych zainspirowanych wizytą w jednostce straży pożarnej lub wykonania maskotki dowolną techniką plastyczną.


REGULAMIN sali edukacyjnej ,,OGNIK’’

CZĘŚĆ OGÓLNA

  1. Korzystanie z pomieszczeń Sali Edukacyjnej „Ognik” Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej zlokalizowanej w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej (siedziba komendy) przez grupy dzieci i młodzieży odbywa się po ustaleniu terminu telefonicznie (0-33) 812 22 33 wew. 146 lub 143 przez opiekuna grupy (nauczyciela, wychowawcę, rodzica) z Dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej.
  2. Przed rozpoczęciem zajęć w Sali Edukacyjnej „Ognik” opiekun grupy zobowiązany jest dostarczyć kartę zgłoszenia, którą można przekazać osobiście do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej lub wysłać emailem w formacie *.pdf najpóźniej 3 dni przed planowanym terminem wizyty na adres email espbielsko@katowice.kwpsp.gov.pl (temat wiadomości „wizyta w Ogniku”). Brak karty zgłoszenia skutkować będzie niedopuszczeniem grupy do zajęć.
  3. Wzór karty zgłoszenia stanowi załącznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu.
  4. Karta zgłoszenia na zajęcia w sali edukacyjnej "Ognik" zawiera informację o nazwie placówki, liczbie uczestników oraz podpis opiekuna grupy.
  5. Korzystanie z pomieszczeń Sali Edukacyjnej „Ognik” jest nieodpłatne, odbywa się dla grupy liczącej od 15 do 27 uczestników, w ustalonych z Dowódcą JRG nr 1 godzinach w dni robocze. Przewiduje się organizację jednych zajęć w danym dniu. Na zajęcia uczestnicy powinni przybyć punktualnie, zgodnie z ustaloną przez opiekuna grupy godziną.
  6. Zajęcia w sali edukacyjnej „OGNIK” są skierowane do grup dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym /klasy I-III/.
  7. Uczestnictwo w ścieżce edukacyjnej organizator ewidencjonuje w rejestrze odwiedzin (załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu) oraz za zgodą opiekuna grupy umieszcza fotografie z wizyty na stronie Komendy.
  8. Ze względu na specyfikację funkcjonowania jednostek straży pożarnej dopuszcza się możliwość przerwania zajęć szkoleniowych lub ich odwołania.
  9. Użytkowników pomieszczeń Sali Edukacyjnej „Ognik” obowiązuje zachowanie porządku i czystości.
  10. Instruktor przed rozpoczęciem zajęć edukacyjnych zapoznaje grupę dzieci/młodzieży oraz ich opiekunów z obowiązującymi zasadami BHP na terenie obiektu.
  11. W przypadku zauważenia niebezpieczeństwa lub wystąpienia nieszczęśliwego wypadku należy niezwłocznie powiadomić instruktora.
  12. Wszystkie osoby korzystające z pomieszczeń Sali Edukacyjnej „Ognik” są zobowiązane do zastosowania się do postanowień niniejszego Regulaminu oraz poleceń instruktorów.
  13. Opiekun grupy potwierdza w karcie zgłoszenia zapoznanie się z niniejszym Regulaminem.

ZASADY KORZYSTANIA Z POMIESZCZEŃ SALI EDUKACYJNEJ „OGNIK”

  1. Korzystania z wyposażenia pomieszczeń Sali Edukacyjnej „Ognik” niezgodnie z ich przeznaczeniem.
  2. Wsiadania do pojazdów pożarniczych oraz obsługiwania sprzętu bez zgody instruktora.
  3. W trakcie ogłaszania alarmu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, opiekun wraz z dziećmi są zobowiązani do podporządkowania się poleceniom instruktora.

ZABRANIA SIĘ UCZESTNIKOM SALI EDUKACYJNEJ „OGNIK”

  1. Korzystania z wyposażenia pomieszczeń Sali Edukacyjnej „Ognik” niezgodnie z ich przeznaczeniem.
  2. Wsiadania do pojazdów pożarniczych oraz obsługiwania sprzętu bez zgody instruktora.
  3. Wchodzenia na ześlizg bez asekuracji instruktora.
  4. Zaśmiecania i niszczenia któregokolwiek z użytkowanych pomieszczeń Sali Edukacyjnej „Ognik”.
  5. Spożywania posiłków i picia napojów w trakcie prowadzonych zajęć.
  6. Oddalania się od grupy oraz przebywania w innym pomieszczeniu na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 bez wiedzy i zgody instruktora.

 ODPOWIEDZIALNOŚĆ

  1. Opiekun grupy ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo podopiecznych oraz za zniszczenia lub uszkodzenia wyposażenia spowodowane użyciem go przez uczestników niezgodnie z instrukcją użytkowania i zobowiązany jest do pokrycia powstałej ewentualnej szkody.
  2. Pracownicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej nie ponoszą odpowiedzialności za wypadki i inne zdarzenia powstałe podczas uczestnictwa w zajęciach szkoleniowych oraz za wartościowe przedmioty osobiste: gotówkę, karty płatnicze, telefony komórkowe, odzież itp. pozostawione w szatni.
  3. Kwestie sporne oraz sprawy zaistniałych szkód i pokrycia ewentualnych kosztów naprawy lub wymiany sprzętu w pomieszczeniach Sali Edukacyjnej „Ognik” rozpatruje Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.
  4. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i zdarzenia wynikające z nieprzestrzegania niniejszego regulaminu.
  5. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.

Aby uzyskać szczegółowe informacje o sali edukacyjnej kliknij tutaj.

{"register":{"columns":[]}}