Nie igraj z losem
27 października 2023 r. w siedzibie Polskiego Radia Katowice odbyła się konferencja otwierająca kampanię społeczną straży pożarnej woj. śląskiego „Nie igraj z losem”. Wstęp do kampanii w formie teaseru można było zobaczyć trzy tygodnie wcześniej w mediach społecznościowych na profilach Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz komend powiatowych i miejskich PSP woj. śląskiego. Organizatorem konferencji była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach przy współpracy z Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat mediany nad konferencją objęło Polskie Radio Katowice, Telewizja Polska Oddział Katowice oraz Dziennik Zachodni.
Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski. Konferencja podzielona była na dwa bloki – w pierwszym, prelekcje na temat zagrożeń jakie niesie tlenek węgla wygłosili funkcjonariusze PSP oraz Mistrz Kominiarski, druga część konferencji poświęcona była kampanii społecznej „Nie igraj z losem”. Temat czadu i zagrożeń jakie ze sobą niesie jest przypominany w kampaniach edukacyjnych co roku z początkiem sezonu grzewczego. By komunikat w sposób bardziej dobitny trafił do odbiorców, postanowiono podejść do problemu w sposób nieco niekonwencjonalny. By wyróżnić kampanię, a jednocześnie przykuć uwagę odbiorców użyto dwóch narzędzi – formuły kampanii teaserowej oraz personifikacji czadu. Miały one przykuć uwagę, zaciekawić, zaintrygować. Podczas konferencji odbyła się także premiera spotu, w którym w rolę „Cichego zabójcy” wcielił się znany na Śląsku dziennikarz – Pan Mirosław Cichy.
Również w siedzibie Radia Katowice, po niemal pół roku - 19 kwietnia 2024 roku odbyło się podsumowanie kampanii. Wspólnie przy stole radiowym, wraz z dziennikarzami zasiedli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, kominiarzy oraz zarządców budynków mieszkalnych, by podsumować kampanię oraz sezon grzewczy 2023/2024. Podczas nagrania podkreślano, że aby ustrzec się przed czadem trzeba wykonać kilka prostych ruchów, przede wszystkim zadbać o odpowiedni napływ powietrza, dokonywać corocznych przeglądów piecyków gazowych wraz z analizą spalin, instalować czujniki tlenku węgla, realizować okresowe kontrole instalacji gazowej i przewodów wentylacyjnych i spalinowych.