W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Komendzie Wojewódzkiej PSP

15.09.2024

Posiedzenie sztabu kryzysowego w Komendzie Wojewódzkiej PSP

15 września 2024roku, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka, Ministra Infrastruktury Dariusza Klimczaka, Wiceministra Wiesława Leśniakiewicza, Wojewody Śląskiego Marka Wójcika, Komendanta Głównego PSP nadbryg. Mariusza Feltynowskiego, Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia, Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Wojciecha Kruczka oraz przedstawiciele służb i wojska.

Po odprawie odbyła się wspólna konferencja prasowa.
Szef MON zwrócił się z prośbą do przedstawicieli samorządu, żeby zgłaszali do wojewodów zapotrzebowanie na użycie sił i środków Wojska Polskiego na terenach dotkniętych skutkami sytuacji kryzysowej.
Prośba do samorządowców o zgłaszanie zapotrzebowania, czy to na użycie wojska, czy innych jednostek do wojewodów, żebyśmy szybko mogli podejmować te decyzje – podkreślił szef MON.
Prosimy o zjednoczenie się i współdziałanie tak, jak jesteśmy zjednoczeni tutaj - wszystkie służby państwa polskiego. Prosimy o wsparcie, pomoc na terenach dotkniętych, o stosowanie się do zasady współdziałania i solidarności; pomocy, której trzeba udzielać – podkreślił Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister spraw wewnętrznych i administracji zaapelował do mieszkańców o stosowanie się do poleceń służb.
Kierujemy siły policyjne do ochrony tych miejsc, które zostały ewakuowane. Będą patrole, także z powietrza. Prosimy, żeby nie obawiać się o pozostawiony majątek. Służby państwowe zrobią wszystko, żeby ten majątek chronić. Najważniejsze jest życie i zdrowie. - powiedział Minister Tomasz Siemoniak. Szef MSWiA zaznaczył, że każde spotkanie ogólnopolskiego sztabu kryzysowego wiąże się z analizą danych przekazywanych przez IMGW-PIB. „To jest klucz do racjonalnego działania. Również Wody Polskie – chcę podkreślić dobrą współpracę z osobami odpowiedzialnymi za zbiorniki. To jest też podejmowanie kluczowych decyzji o charakterze strategicznym” – powiedział.
Priorytetem jest ewakuacja – podjęliśmy decyzję, aby skierować wszystkie dostępne zasoby śmigłowcowe w naszych dwóch resortach. Dziś jest to pięć śmigłowców, w kolejnych dniach te zdolności będą przyrastały” – zadeklarował Minister Siemoniak.

Minister Dariusz Klimczak wskazał na utrzymujące się utrudnienia. – Jeśli chodzi o komunikację i transport, od godziny 13 pojawiły się dwa nowe utrudnienia na drodze krajowej numer 1 w okolicach Czechowic-Dziedzic oraz na drodze krajowej numer 78 w okolicach Chałupek – poinformował.
- Wszystkie drogi przelotowe klasy A i S są przejezdne i można nimi się poruszać! Natomiast warto zwracać uwagę na serwisy dla kierowców, którymi dysponuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Nie ze wszystkich dróg krajowych czynne są zjazdy, więc każdy kto wybiera się w drogę powinien zwrócić szczególną uwagę na aktualne komunikaty - powiedział Minister Dariusz Klimczak.

Nadbryg. Mariusz Feltynowski poinformował, że do wsparcia sił ratowniczych na terenach zagrożonych zadysponowano w ramach COO KSRG z pozostałych części kraju zasoby ratownicze z 10 województw. Podkreślił również dobrą współpracę z innymi służbami, w tym m.in Policją Strażą Graniczną i Wojskiem Polskim. Komendant Główny zaapelował także o stosowanie do zaleceń służb ratowniczych odnośnie ewentualnej ewakuacji ewakuację wspólnie z Policją, to proszę to realizować. 

Aktualną sytuację w regionie przedstawił Wojewoda Śląski Marek Wójcik.
- O skali zdarzeń w województwie śląskim najlepiej mówią liczby: od północy do godziny 14 przyjęliśmy 4,5 tys. zgłoszeń. Największe problemy wystąpiły na południu województwa, przede wszystkim w mieście Bielsko-Biała, powiatach bielskim, cieszyńskim i pszczyńskim. Obecnie nasz największy niepokój budzi sytuacja w Chałupkach w powiecie raciborskim - istnieje ryzyko, że woda przeleje lewy wał na Odrze, w związku z czym dojdzie do podtopień. Przeprowadziliśmy już ewakuację 141 osób z zagrożonego obszaru, zgrupowaliśmy w tym miejscu znaczne siły i środki, tj. 200 strażaków spoza powiatu i 50 żołnierzy WOT, którzy uczestniczą w zabezpieczaniu mienia w tej części województwa i są gotowi do szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń - powiedział Wojewoda Marek Wójcik.

 

opracowanie: ŚUW
zdjęcia: PSP
 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}