Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla
06.11.2023
Dziś nad ranem w miejscowości Dankowice ( w pow. bielskim) doszło do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla 50 letniego mężczyzny. To pierwszy w tym sezonie grzewczym przypadek śmiertelnego zatrucia w województwie śląskim.
O godz. 03.23 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku -Białej otrzymało zgłoszenie o zasłabnięciu mężczyzny w łazience, w jednym z budynków jednorodzinnych. W chwili przybycia zastępów straży pożarnej, na miejscu był już obecny zespół ratownictwa medycznego - lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Pozostałe osoby przebywające w budynku nie wymagały hospitalizacji. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych wykonali pomiary stężenia tlenku węgla. Stwierdzono, że prawdopodobnym źródłem emisji był gazowy przepływowy podgrzewacz wody zamontowany w łazience.
Strażacy apelują i przypominają:
- W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem urządzeń grzewczych lub ich wadami. W tym okresie wzrasta także ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą”.
- Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
- Wyposaż dom lub mieszkanie w czujnik tlenku węgla!
- Zadbaj o właściwy stan techniczny instalacji oraz urządzeń grzewczych!
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność, wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych!
Kampania społeczne PSP:
#Nieigrajzlosem
"Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"
Od 1 października 2023r. do 6 listopada 2023r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 60 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych oraz 64 pożary w budynkach mieszkalnych, związane z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych lub ich wadami. We wszystkich zdarzeniach śmierć poniosła 1 osoba, a poszkodowanych zostało 26 osób w tym 3 dzieci.