W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Apel upamiętniający płk. poż. Andrzeja Bazanowskiego

12.07.2024

Zdjęcie zrobione podczas uroczystości upamiętniających płk. poż. Andrzeja Bazanowskiego. Zdjęcie zrobione na placu przed komendą miejską PSP w Rzeszowie. Na zdjęciu uczestniczy uroczystości, wśród nich oficerowie Państwowej Straży Pożarnej

W przededniu Memoriału im. płk. poż. Andrzeja Bazanowskiego w Rzeszowie odbyła się uroczystość upamiętniająca wieloletniego komendanta, twórcę profesjonalnej rzeszowskiej straży pożarnej.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem kapelana wojewódzkiego strażaków ks. Pawła Samborskiego. Na placu rzeszowskiej Komendy Miejskiej PSP odbył się uroczysty apel i złożono kwiaty przed tablicą pamiątkową. Kwiaty zostały także złożone na grobie nestora rzeszowskiego pożarnictwa.

W uroczystościach uczestniczyli syn pułkownika Wacław Bazanowski, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Tomasz Baran wraz z zastępcami st. bryg. Dariuszem Homą i bryg. Adamem Wiśniewskim, przewodniczący rady Miasta Rzeszowa Waldemar Szumny, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSPRP w Rzeszowie dh Bogdan Cioch, emerytowani komendanci wojewódzcy PSP, przedstawiciele ZEiRP woj. podkarpackiego, komendanci miejscy i powiatowi podkarpackiego garnizonu strażaków oraz pracownicy i funkcjonariusze KW oraz KM PSP w Rzeszowie.

Zdjęcia i opracowanie: bryg. Marcin Betleja/KW PSP w Rzeszowie


Płk poż. Andrzej Bazanowski urodził się 19 listopada 1912 r. w Pruchniku pow. jarosławski. 
Po ukończeniu miejscowej szkoły powszechnej, gimnazjum przyklasztornego w Dębowcu i gimnazjum państwowego w Jarosławiu, w 1932 r. zdał egzamin dojrzałości na kierunku matematyczno-przyrodniczym. W latach 1932–1934 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy w Brześciu nad Bugiem. W 1935 r. podjął pierwszą pracę zawodową, jako referent podatkowy w Urzędzie Gminy w Pruchniku. Ponieważ w młodości zetknął się z ruchem strażackim, w 1937 r. ukończył kurs pożarniczy dla członków korpusu technicznego Związku Straży Pożarnych RP i tuż przed wojną objął stanowisko instruktora powiatowego straży pożarnych w Gródku Jagiellońskim.

W kampanii wrześniowej walczył jako żołnierz 3 Pułku Legionów w Jarosławiu. Był więziony przez NKWD we Lwowie i Berdyczowie. Po ucieczce z niewoli walczył w szeregach Armii Krajowej. Gdy wojna się skończyła powierzono mu obowiązki inspektora powiatowego w Jarosławiu (do 1949 r.), a następnie do 1951 r. komendanta Ośrodka Wyszkolenia Pożarniczego w Rozwienicy.

W lutym 1951 r. objął stanowisko komendanta wojewódzkiego straży pożarnych w Rzeszowie, które pełnił nieprzerwanie do 1977 r.
W okresie tym, stał się głównym konstruktorem systemu ochrony przeciwpożarowej województwa, tworząc go właściwe od podstaw. Tworzył kadrę, organizował liczne OSP, zorganizował komendę i profesjonalną placówkę szkoleniową, popularyzował sport pożarniczy i idee zawodów pożarniczych, zdobywając wraz z załogą wiele cennych trofeów międzynarodowych. Był wybitnym dowódcą i wychowawcą.

Po przejściu na emeryturę działał aktywnie w Zarządzie Wojewódzkim Związku OSP.

Był wyróżniany wieloma odznaczeniami, w tym m.in. Krzyżem Oficerskim OOP, Złotym Znakiem Związku.

Zmarł 17 kwietnia 1983 r. Dla uczczenia jego pamięci co roku organizowane są w Rzeszowie – Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze - Memoriał Pułkownika Andrzeja Bazanowskiego.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}