W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujki dymu i czadu dla mieszkańców województwa

09.12.2021

Zdjęcie zrobione w pomieszczeniu. Oficer Państwowej Straży Pożarnej w stopniu generała, stojący po lewej stronie zdjęcia, podaje rękę kobiecie trzymającej czujkę tlenku węgla i dymu. Za nimi stoi roll-up z nazwą projektu unijnego.

Jest bezwonny, bezbarwny, ale śmiertelnie niebezpieczny. Czad. Najbardziej potrzebujący mieszkańcy wschodniej Polski będą jednak teraz bezpieczniejsi. Za pośrednictwem strażaków PSP i OSP do wybranych domów trafią czujki tlenku węgla i dymu ufundowane ze środków UE przez Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Wśród obdarowanych będą mieszkańcy województwa podkarpackiego.

9 grudnia przedstawiciele Programu przekazali czujki czadu i dymu na ręce podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Andrzeja Babca. Za pośrednictwem jednostek terenowych, w konsultacji z ośrodkami pomocy społecznej, sensory zostaną wręczone najbardziej potrzebującym rodzinom i osobom samotnym – zwłaszcza tym, których nie stać na zakup takiego sprzętu, a mieszkają w warunkach, które grożą pożarem lub zatruciem tlenkiem węgla. W razie potrzeby strażacy poradzą również, gdzie urządzenie najlepiej zainstalować.

W sumie ze środków UE zostanie rozdanych ponad pół tysiąca takich czujników na obszarze Programu. Obejmuje on województwa: podkarpackie, lubelskie, podlaskie i wschodnią część mazowieckiego (podregion ostrołęcko-siedlecki), 6 przygranicznych obwodów na Ukrainie (lwowski, wołyński, zakarpacki, rówieński, tarnopolski, iwanofrankiwski) i 4 na Białorusi (grodzieński, brzeski, miński, homelski).

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie jest nie tylko partnerem tej akcji, ale także jest beneficjentem transgranicznego projektu pn. „Wspólna ochrona ludzi i środowiska poprzez utworzenie ukraińsko-polskiego systemu zapobiegania i reagowania na klęski żywiołowe w Euroregionie Karpackim” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dzięki niemu strażacy w 4 przygranicznych regionach prowadzą inwestycje, zakupy sprzętu i wspólne szkolenia za łączną kwotę ponad półtora miliona euro.

Opracowanie: Polski Oddział Programu Współpracy Transgranicznej POLSKA-BIAŁORUŚ-UKRAINA z siedzibą w Rzeszowie
Zdjęcia: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}