W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada roczna kadry kierowniczej PSP woj. podkarpackiego

15.02.2022

Zdjęcie zrobione w sali sztabowej. Za biurkiem siedzą 4 osoby, trzech mężczyzn i kobieta. Jeden z mężczyzn ubrany jest mundur oficera Państwowej Straży Pożarnej w stopniu generała. Za osobami na ścianie jest napis Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz herb Województwa Podkarpackiego. Po prawej stronie zdjęcia monitor komputera, na którym jest napisane narada roczna 2022.

We wtorek, 15 lutego br. w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie odbyła się narada podsumowująca działalności podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej w 2021 roku.

Spotkanie podsumowujące 2021 rok rozpoczął podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec witając wszystkich uczestników oraz wprowadzając w treści prezentowane podczas narady. Szef podkarpackich strażaków przedstawił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe.

Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną oraz z zakresu IT przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia oraz st. bryg. Daniel Dryniak.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny PSP, który uczestniczył w naradzie w formie wideokonferencji podzękował podkarpackim strażakom za dotychczasową służbę, zaangażowanie i poświęcenie w realizacji zadań służbowych i działań ratowniczo-gaśniczych. Jednocześnie nadbryg. Andrzej Bartkowiak przekazał główne kierunki i zadania zaplanowane do realizacji przez Państwowa Straż Pożarną w 2022 roku.
 
W naradzie uczestniczyli: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz w formie wideokonferencji komendanci miejscy i powiatowi PSP woj. podkarpackiego. Obecni na naradzie goście podziękowali strażakom za rok ciężkiej, pełnej poświęcenia służby oraz codzienną, skuteczną pomoc niesioną mieszkańcom naszego regionu.
 
Podsumowanie pracy podkarpackich strażaków to doskonały moment, by uroczyście wręczyć symboliczne akty przekazania części pojazdów ratowniczych w 2021 roku. Przy tej okazji szef podkarpackich strażaków nadbryg. Andrzej Babiec podziękował za pomoc i dofinansowanie zakupów.
 
W 2021 roku za łączną kwotę ponad 20 mln zł ze środków finansowych, które pochodziły z budżetu państwa, budżetu województwa podkarpackiego, programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014–2020, wpłat z firm ubezpieczeniowych, środków pochodzących z rezerwy celowej związanej z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych a także środków samorządowych (Fundusz Wsparcia PSP) zakupiono i przekazano do użytkowania jednostkom organizacyjnym PSP woj. podkarpackiego następujące pojazdy i sprzęt specjalistyczny:
  • 1 średni specjalny samochód ze sprzętem ochrony dróg oddechowych,
  • 1 ciężki samochód specjalny - laboratorium dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego,
  • 1 samochód specjalny z drabiną mechaniczną SD 40,
  • 1 samochód specjalny z podnośnikiem hydraulicznym SHD 40,
  • 3 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze,
  • 10 lekkich samochodów zaopatrzeniowych,
  • 4 samochody rozpoznawczo-ratownicze,
  • 6 samochodów operacyjnych,
  • 2 quady z wyposażeniem ratowniczym i przyczepą transportową,
  • 1 mikrobus do przewozu 9 osób,
  • 1 wielozadaniowy nośnik osprzętu (podnośnik teleskopowy).

W ramach sprzęt specjalistycznego kupiono:

  • 26 namiotów pneumatycznych i stelażowych o powierzchni min 30 m. kw. wraz
  • z wyposażeniem,
  • 9 pralnic i suszarek do ubrań specjalnych,
  • 1 wózek masztowy elektryczny,
  • 2 myjki wysokociśnieniowe,
  • 2 skokochrony Moratex M,
  • 1 kamera termowizyjna,
  • 1 system wymiany danych pomiarowych dla SGRChem.

W 2021 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do prawie 27 tysięcy zdarzeń. Ponad trzy czwarte z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem. Przez cały miniony rok, 24 godziny na dobę strażacy wyjeżdżali do działań co 20 minut.

W zdarzeniach, do których byliśmy wzywani zginęło ponad 300 osób. W ogniu zginęło 20 osób, a 117 trafiło do szpitali. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych, utonięć i śmiertelnego zatrucia czadem. Ponad dwóm tysiącom ośmiuset rannym udzieliliśmy pomocy.

Ponad 4800 naszych interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główne ich przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.

Ponad 20 tysięcy interwencji, do których byliśmy wzywani, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum naszych działań w tych przypadkach było ogromne. Działaliśmy w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego. Byliśmy wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagaliśmy na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych. Usuwaliśmy skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.

Telefony na numery alarmowe to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowaliśmy ponad 1000.

Przez cały ubiegły rok podkarpaccy strażacy czynnie uczestniczyli w działaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa.
Ratownicy, praktycznie w każdym z powiatów naszego regionu utworzyli przyszpitalne polowe izby przyjęć, dowozili żywność i leki rodzinom objętym kwarantanną. Strażacy pomagali w organizacji punktów szczepień, przewozili medyków do pacjentów oraz, w razie potrzeby, pacjentów do punktów szczepień.

W 2021 roku odnotowaliśmy o 20% mniej interwencji niż w roku 2020.

Opracowanie oraz zdjęcia: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}