Narada roczna kadry kierowniczej PSP woj. podkarpackiego
15.02.2022
We wtorek, 15 lutego br. w sali konferencyjnej Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie odbyła się narada podsumowująca działalności podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej w 2021 roku.
Spotkanie podsumowujące 2021 rok rozpoczął podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec witając wszystkich uczestników oraz wprowadzając w treści prezentowane podczas narady. Szef podkarpackich strażaków przedstawił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe.
Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną oraz z zakresu IT przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Andrzej Marczenia oraz st. bryg. Daniel Dryniak.
- 1 średni specjalny samochód ze sprzętem ochrony dróg oddechowych,
- 1 ciężki samochód specjalny - laboratorium dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego,
- 1 samochód specjalny z drabiną mechaniczną SD 40,
- 1 samochód specjalny z podnośnikiem hydraulicznym SHD 40,
- 3 średnie samochody ratowniczo-gaśnicze,
- 10 lekkich samochodów zaopatrzeniowych,
- 4 samochody rozpoznawczo-ratownicze,
- 6 samochodów operacyjnych,
- 2 quady z wyposażeniem ratowniczym i przyczepą transportową,
- 1 mikrobus do przewozu 9 osób,
- 1 wielozadaniowy nośnik osprzętu (podnośnik teleskopowy).
W ramach sprzęt specjalistycznego kupiono:
- 26 namiotów pneumatycznych i stelażowych o powierzchni min 30 m. kw. wraz
- z wyposażeniem,
- 9 pralnic i suszarek do ubrań specjalnych,
- 1 wózek masztowy elektryczny,
- 2 myjki wysokociśnieniowe,
- 2 skokochrony Moratex M,
- 1 kamera termowizyjna,
- 1 system wymiany danych pomiarowych dla SGRChem.
W 2021 roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do prawie 27 tysięcy zdarzeń. Ponad trzy czwarte z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem. Przez cały miniony rok, 24 godziny na dobę strażacy wyjeżdżali do działań co 20 minut.
W zdarzeniach, do których byliśmy wzywani zginęło ponad 300 osób. W ogniu zginęło 20 osób, a 117 trafiło do szpitali. Pozostałe ofiary śmiertelne to głównie ofiary wypadków drogowych, utonięć i śmiertelnego zatrucia czadem. Ponad dwóm tysiącom ośmiuset rannym udzieliliśmy pomocy.
Ponad 4800 naszych interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych oraz pożary w domach, mieszkaniach i zabudowaniach gospodarczych. Główne ich przyczyny to nieostrożność, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych lub niesprawnie działające urządzenia grzewcze. W przypadku pożarów traw głównymi przyczynami są podpalenia, nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, czy wręcz bezmyślność lub lenistwo.
Ponad 20 tysięcy interwencji, do których byliśmy wzywani, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum naszych działań w tych przypadkach było ogromne. Działaliśmy w zakresie ratownictwa chemicznego, ekologicznego i wysokościowego. Byliśmy wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego. Pomagaliśmy na akwenach przy poszukiwaniach osób zaginionych. Usuwaliśmy skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu.
Telefony na numery alarmowe to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowaliśmy ponad 1000.
Przez cały ubiegły rok podkarpaccy strażacy czynnie uczestniczyli w działaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa.
Ratownicy, praktycznie w każdym z powiatów naszego regionu utworzyli przyszpitalne polowe izby przyjęć, dowozili żywność i leki rodzinom objętym kwarantanną. Strażacy pomagali w organizacji punktów szczepień, przewozili medyków do pacjentów oraz, w razie potrzeby, pacjentów do punktów szczepień.
W 2021 roku odnotowaliśmy o 20% mniej interwencji niż w roku 2020.
Opracowanie oraz zdjęcia: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie