W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O bezpieczeństwie w czasie matur

26.04.2023

Zdjęcie wykonane w pomieszczeniu, podczas konferencji prasowej. Przed mikrofonami stoi wojewoda podkarpacki. Po prawej stronie stoi trzech uczestników konferencji, wśród nich oficer państwowej straży pożarnej w stopniu starszego brygadiera oraz oficer Policji w stopniu nadinspektora. Uczestnicy konferencji stoją na tle ścianki na której umieszczone jest godło RP oraz napis wojewoda podkarpacki.

O kwestiach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas egzaminów maturalnych w naszym województwie rozmawiali dziś członkowie Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego. Po posiedzeniu wojewoda Ewa Leniart spotkała się z przedstawicielami mediów lokalnych.  

W posiedzeniu Zespołu oraz briefingu prasowym uczestniczył zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Janusz Jabłoński.

Mając na uwadze potrzebę bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia tego egzaminu maturalnego, odbyliśmy posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego po to, aby wyczulić organy prowadzące i dyrektorów szkół na ewentualne zagrożenia, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu maturalnego. Zapewniam, że wszystkie służby są w pełnej gotowości i będziemy robić wszystko, aby egzamin przebiegł terminowo i bez zakłóceń – mówiła wojewoda podczas konferencji prasowej.

Jak poinformowała podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch, egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja w 265 szkołach ponadpodstawowych województwa podkarpackiego i potrwają do 23 maja.

Do egzaminu przystąpi około 19 tys. osób, w tym 16 tys. absolwentów szkół ponadpodstawowych, które przystąpią do niego po raz pierwszy – powiedziała Małgorzata Rauch.

W 2023 r. matura będzie przeprowadzana w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w formule 2023, natomiast absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu według wymagań, które zostały sformułowane w 2015 r.

W spotkaniu z mediami uczestniczyli także komendant wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak oraz zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie st. bryg. Janusz Jabłoński.

Wszyscy chcemy, aby egzaminy maturalne przebiegły w sposób niezakłócony, dlatego naszym priorytetowym działaniem, jak co roku, jest zapewnienie bezpieczeństwa zdającym. Jednym ze zdiagnozowanych zagrożeń są kaskadowe zgłoszenia ładunków wybuchowych w siedzibach tych jednostek, w których egzaminy są przeprowadzane – powiedział insp. Dariusz Matusiak, który zapewnił, że w związku z tym zostały wypracowane odpowiednie procedury postępowania.

Komendant wojewódzki Policji zaznaczył, że w czasie trwania egzaminów do służby zostanie delegowana jak największa liczba funkcjonariuszy z pionów patrolowych. W gotowości będą też policjanci o specjalności minersko-pirotechnicznej po to, by przy ewentualnych zgłoszeniach skrócić czas reakcji.

– Będziemy korzystali także ze współpracy i pomocy innych służb – Straży Pożarnej, ale też straży miejskich i gminnych – dodał.  

Jak zapewnił st. bryg. Janusz Jabłoński, Państwowa Straż Pożarna jest w pełnej gotowości do podjęcia działań ratowniczo-gaśniczych w przypadku wystąpienia ewentualnych zagrożeń.

Opracowanie oraz zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}