Panbałtyckie Pilotażowe Forum BALTinnoSEC
27.01.2023
27 stycznia w SGSP w Warszawie odbyło się Panbałtyckie Pilotażowe Forum BALTinnoSEC. Założeniem wydarzenia było zgromadzenie organów bezpieczeństwa cywilnego, akademików, badaczy, praktyków, dostawców rozwiązań i zwolenników innowacji wokół tematu informowania o ryzyku i komunikacji kryzysowej. Spotkanie okazało się świetną okazją do wymiany doświadczeń i wyzwań, którym musiała stawić czoła Państwowa Straż Pożarna oraz Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w związku z wybuchem wojny na Ukrainie i jej konsekwencjami.
Omówione historie, relacje oraz podjęte działania mogły w sposób istotny przełożyć się na świadomość państw nadbałtyckich z zakresu ryzyka i komunikacji kryzysowej w celu przygotowania się na podobne sytuacje. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony zaproszonych gości. Wśród osób, biorących udział w wydarzeniu znaleźli się przedstawiciele z państw takich jak: Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Szwecja.
Po stronie polskiej obecni byli m.in.: zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. dr inż. Adam Konieczny oraz rektor - komendant SGSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski. List do uczestników skierowała ponadto pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech – szef Centrum Govtech Justyna Orłowska.
W roli ekspertów podczas pierwszego panelu pn. Ryzyko i komunikacja kryzysowa w kontekście wojny i napływu migracyjnego wystąpili m.in. zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak oraz dyrektor Wydziału Ratownictwa Medycznego i Powiadamiania Ratunkowego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Jakub Dzik. Zaprezentowali oni działania związane z kwestią zarządzania informacją podczas koordynowania napływu uchodźców oraz innowacjami powstałymi w tym zakresie na terenie województwa podkarpackiego, które zostało najmocniej doświadczone przez wybuch wojny na Ukrainie.
Opracowanie: mł. asp. Wojciech Cierpisz/KW PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: KG PSP, SGSP i Sekretariat Rady Państw Morza Bałtyckiego