W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 2000 interwencji. Strażackie podsumowanie półmetka wakacji

31.07.2023

Kolaż pięciu zdjęć przedstawiający strażaków Państwowej Straży Pożarnej podczas różnych działań ratowniczo-gaśniczych. Od lewej strony strażak gasi pożar, strażak przy pomocy piły spalinowej przecina drzewo, dwóch strażaków klęczących na jezdni udziela pomocy osobie poszkodowanej, która leży na desce ortopedycznej, strażak Państwowej Straży Pożarnej pomaga zakładać strój ochrony przeciwchemicznej drugiemu funkcjonariuszowi, funkcjonariusz ubrany w strój płetwonurka zanurzony jest w wodzie. Zdjęcie zbiorowe, ilustracyjne.

Pierwszy miesiąc wakacji, to był dla podkarpackich strażaków bardzo intensywny czas pracy. Do pomocy wzywani byliśmy ponad 2000 razy. Ponad 300 razy wyjeżdżaliśmy do pożarów, a pozostałe interwencje, to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli działania niezwiązane z ogniem.

Strażacki samochód wyjeżdżał do akcji średnio co 20 minut. W tym okresie do działań wyjechało ponad 4000 zastępów strażaków OSP i PSP. W zdarzeniach, do których byliśmy wzywani zginęły 33 osoby. Pomocy przedmedycznej udzieliliśmy blisko 300 poszkodowanym.

Większość strażackich interwencji, to tak zwane miejscowe zagrożenia. Spektrum naszych działań w tych przypadkach jest ogromne. Usuwaliśmy skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu. Działaliśmy w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego. Byliśmy wzywani praktycznie do każdego wypadku drogowego.

Telefony na numery alarmowe to nie tylko zgłoszenia wypadków i pożarów. To także alarmy fałszywe, których zanotowaliśmy blisko 100.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej odwiedzali obozy harcerskie. Szkolili uczestników i kadrę w zakresie prowadzenia korespondencji i sprawdzenia łączności ze służbami ratowniczymi. Strażacy przeprowadzili także instruktaże z użycia podręcznego sprzętu gaśniczego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadzono również pogadanki na temat sposobów zachowań podczas niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Podczas wizyt sprawdzane także były warunki i organizacja ewakuacji obozowisk.

Opracowanie: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie

{"register":{"columns":[]}}