#SzczepimySię – akcja informacyjna podkarpackich strażaków
22.03.2021
Do komend miejskich i powiatowych w całym kraju zostało dostarczonych 10 mln ulotek propagujących wiedzę na temat profilaktyki oraz szczepień przeciw COVID-19.
Rozpoczął się także proces ich kolportowania do mieszkańców małych miejscowości i wsi.
Dzięki pomocy i zaangażowaniu druhen i druhów z ochotniczych straży pożarnych naszego regionu materiały informacyjne trafią do mieszkańców podkarpackich miejscowości.
Wcześniej strażacy spersonalizowali ulotki wpisując do każdej z nich numery telefonów do gminnych koordynatorów szczepień.
Materiały mają przede wszystkim trafić do mieszkańców wykluczonych cyfrowo, którzy nie korzystają z zasobów Internetu, często są samotni lub nie radzą sobie z informacją z innych źródeł. Na ulotkach znalazły się m.in. informacje o tym, jak zapisać się na szczepienie.
W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw COVID-19 podkarpaccy strażacy pomagają także dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie.
Od początku stycznia br. pierwsze osoby mogą skorzystać z możliwości transportu realizowanego przez straż pożarną. Podkarpaccy strażacy pomogli dotrzeć do punktów szczepień ponad 1000 osobom. Akcja jest prowadzona we współpracy z punktami szczepień oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Gminy wskazywały potrzeby i przekazywały je komendantom miejskim i powiatowym PSP.
Przypominamy, że pod numerem 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
Kto może skorzystać ze specjalnego transportu:
- osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami,
- osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich,
- osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.
Opracowanie: bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: archiwum PSP i OSP