W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Województwo podkarpackie przygotowane do zimy

04.11.2022

Zdjęcie zrobione na zewnątrz, w trakcie briefingu prasowego. Na ekranie smartfona, który służy do prowadzenia transmisji online briefingu prasowego widać mówiącą do mikrofonów wojewodę podkarpackiego. Z tyłu stoją oficerowie Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec uczestniczył dziś w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W trakcie spotkania omówiono przygotowania służb do sezonu zimowego.

Na posiedzeniu WZZK omówione zostały działania organizacyjno-logistyczne, prewencyjne oraz zagrożenia związane ze zbliżającą się zimą. Członkowie zespołu odnieśli się m. in. do kwestii związanych z gotowością sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do wykonywania działań ratowniczych związanych z zagrożeniami występującymi podczas okresu zimowego, do prowadzonych przez Policję działań prewencyjnych w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa, stanu infrastruktury przeciwpowodziowej, działań inspekcji sanitarnej, standardów utrzymania dróg i infrastruktury kolejowej, działalności inspekcyjno-kontrolnej w zakresie prawidłowości utrzymania obiektów budowlanych oraz  oceny gotowości do usuwania skutków awarii lokalnych sieci energetycznych spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także gotowości GOPR do realizacji działań ratowniczych w warunkach zimowych.

Po zakończeniu posiedzenia wojewoda Ewa Leniart wraz z komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzejem Babcem i zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji mł. insp. Jackiem Juwą, spotkali się z lokalnymi mediami.

Wojewoda zapewniła, że służby i jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców są dobrze przygotowane do nadchodzącego sezonu zimowego. 

Służby gotowe do działań w sezonie zimowym

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Babiec przekazał dane na temat działania jednostek PSP na obszarze województwa z uwzględnieniem istniejących zagrożeń i zabezpieczenia operacyjnego.

– Zwykle w okresie zimowym notujemy najwięcej zdarzeń związanych z usuwaniem miejscowych zagrożeń.  Te zdarzenia są powodowane takimi zjawiskami jak intensywne opady śniegu, niskie temperatury, oblodzenia szlaków komunikacyjnych oraz zatory lodowe czy roztopowe. Jesteśmy dysponowani m. in. do usuwania nawisów śnieżnych, lodowych z budynków użyteczności publicznej, usuwania drzew, konarów połamanych w wyniku wiatru i intensywnych opadów śniegu. Pomagamy również innych służbom w usuwaniu różnego rodzaju awarii. Do realizacji tych zadań mamy 28 jednostek ratowniczo-gaśniczych, w których służy blisko 1,5 tys. strażaków zawodowych PSP. Ponadto mamy 341 jednostek ochotniczych straży pożarnych, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Łącznie służy w nich ponad 12 tys. strażaków ochotników. Dodatkowo mamy 927 innych jednostek OSP, które również są przygotowane i wyposażone w odpowiedni sprzęt ratowniczy do tego, żeby mogły udzielać właściwej pomocy – powiedział nadbryg. Andrzej Babiec.

Komendant mówił także o realizowanych kampaniach informacyjnych tj. „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, w związku z tym, że  sezon zimowego ogrzewania mieszkań w budynkach wielo- i jednorodzinnych to każdego roku okres zwiększonej ilości interwencji strażaków w domach i mieszkaniach. Informacje na temat kampanii są dostępne na stronie PSP.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! – Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Obecny na konferencji prasowej zastępca komendanta wojewódzkiego Policji mł. insp. Jacek Juwą również zapewnił o gotowości sił i środków podkarpackiej Policji do realizacji zadań w okresie zimowym. Podkreślił, że są prowadzone działania prewencyjne i pomocowe wobec osób bezdomnych, bezradnych i samotnych.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, będziemy działać w trzech obszarach – w obszarze informacyjnym, pomocowym i porządkowym. Zachęcam wszystkich mieszkańców województwa do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń, która jest doskonałym narzędziem wspierającym działania Policji – mówił mł. insp.  Jacek Juwa.

Opracowanie oraz zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}