Zimowe szkolenie podkarpackich strażaków-płetwonurków
03.03.2023
Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie zorganizowała doskonalenie zawodowe dla Specjalistycznych Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „TARNOBRZEG”, „SANOK” i „PRZEMYŚL”, które trwało od 6 do 25 lutego. Zajęcia odbyły się na poligonie Szkoleń Wodnych w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim.
Tematyka doskonalenia obejmowała prowadzenie zajęć nurkowych w warunkach zimowych przy niskich temperaturach. Dodatkowym elementem ćwiczeń były zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące zasad postepowania z osobami w hipotermii oraz obowiązującymi procedurami w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Zadaniem szkolących się nurków było przede wszystkim przygotowanie się do sprawnego i bezpiecznego prowadzenia prac podwodnych w warunkach zimowych. W czasie zajęć zostały omówione tematy związane z doborem i konfiguracją sprzętu oraz adaptacji do warunków panujących pod wodą w warunkach zimowych.
Zajęcia praktyczne odbywały się na Jeziorze Solińskim. Prowadzone były przez nurków instruktorów MSWiA oraz nurków kierujących pracami podwodnymi.
W doskonaleniu zawodowym udział wzięło 60 strażaków z kwalifikacjami nurkowymi MSWiA.
Ponadto w doskonaleniu zawodowym brali czynny udział: zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Daniel Dryniak, wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego st. kpt. Piotr Flejszar oraz ratownik medyczny z Ośrodka Szkolenia PSP w Nisku mł. asp. Grzegorz Łojek, którzy realizowali wspólnie z nurkami zaplanowane zajęcia.
Doskonalenie realizowane było w czterech pięciodniowych cyklach i obejmowało zagadnienia związane z:
- ratownictwem w zakresie specjalistycznym oraz prowadzeniem prac podwodnych w trudnych warunkach zimowych,
- poszukiwaniem obiektów pod wodą różnymi metodami z wykorzystaniem łączności przewodowej,
- ratownictwem medycznym w zakresie postępowaniem z osobami w hipotermii oraz podstawowymi procedurami KPP.
Dodatkowo, dzięki uprzejmości firmy SCANTEK Sp. z o.o. z Gdyni, przeprowadzono prezentację sprzętu do ratownictwa wodno-lodowego oraz nurkowego tj:
- Sanie pneumatyczne WRS X-Sled i deskę pneumatyczna WRS
- Kombinezon ratowniczy WRS Agressor i VIKING
- Kamizelkę ratunkową i buty do pracy w wodzie WRS
- Hełm WRS do ratownictwa wodnego, technicznego i wysokościowego
- System audio-video Scantek do monitorowania pracy 2 nurków z kamerami i oświetleniem montowanymi na masce AGA oraz moduł komunikacyjny Novasub do maski AGA.
Opracowanie: st. kpt. Piotr Flejszar, wojewódzki koordynator PSP ds. ratownictwa wodnego/KW PSP w Rzeszowie
Zdjęcia: st. kpt. Krzysztof Adamczyk/KP PSP Sanok, kpt. Mateusz Frańczak/KM PSP Tarnobrzeg, st. kpt. Piotr Flejszar/KW PSP Rzeszów