103 Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Obchody Święta Wojska Polskiego
15.08.2023
W dniach 14-15 sierpnia 2023 roku na terenie powiatu wołomińskiego odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę Warszawską 1920 roku oraz Święto Wojska Polskiego, w których udział brali strażacy Państwowej Straży Pożarnej.
W imieniu Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Jarosława Piotrowskiego, Komendant Powiatowy PSP w Wołominie wraz z funkcjonariuszami wołomińskiej komendy, wzięli udział w Mszach Świętych, Apelach Poległych oraz złożyli kwiaty w związku z uroczystościami upamiętniającymi Bitwę Warszawską, które odbyły się w Markach, Ossowie oraz Radzyminie.
15 sierpnia 2023 roku w obchodach w Ossowie na czele delegacji strażackiej stanął Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Tomasz Cybul. Delegacja wzięła udział w Mszy Św. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, koncelebrowanej przez Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej JE Ks. Romualda Kamińskiego. Następnie odbył się Apel Pamięci, po czym złożone zostały wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej. Zakończeniem obchodów była rekonstrukcja jednej z największych bitew XX w., czyli Bitwy Warszawskiej 1920 r., która odbyła się na Polach Ossowskich.
Bitwa Warszawska 1920 roku była operacją wojskową realizowaną w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy bolszewicką Armią Czerwoną nacierającą na Warszawę, a Wojskiem Polskim. Oddziały Wojska Polskiego zdołały związać na przedpolach Warszawy i odepchnąć nacierającego wroga od stolicy oraz przeprowadzić kontrofensywę z nad rzeki Wieprz, zaplanowaną przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Na terenie obecnego powiatu wołomińskiego zacięte walki prowadzone były w Radzyminie oraz w rejonie Ossowa i Leśniakowizny. Na polach Ossowa bohaterską śmiercią zginał ksiądz Ignacy Skorupka, duchowy przewodnik obrońców Warszawy.
Bitwa Warszawska 1920 roku uznawana jest za „Osiemnastą decydującą bitwę w dziejach świata”. Bohaterski czyn Polaków z sierpnia 1920 roku zatrzymał ekspansję bolszewików na zachód Europy i pozwolił zachować niepodległość Rzeczpospolitej, jak również innych państw europejskich.
Opracował: mł. kpt. Jan Sobków – Komenda Powiatowa PSP w Wołominie, redagowała st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia str. Marcin Zwierew.