30 lat Parlamentarnego Zespołu Strażaków – uroczysta konferencja
20.06.2023
20 czerwca 2023 roku, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Maciej Wąsik oraz Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcami i kadrą kierowniczą PSP wzięli udział w Sejmie w uroczystej konferencji Parlamentarnego Zespołu Strażaków, która odbyła się z okazji jubileuszu 30-lecia działania tegoż Zespołu.
Parlamentarny Zespół Strażaków został założony w czasie II kadencji Sejmu w 1993 r., a następnie był powoływany w każdej kolejnej kadencji. Aktualnie Parlamentarny Zespół Strażaków liczy 140 członków, a jego przewodniczącym jest poseł na Sejm RP Pan Zbigniew Chmielowiec, który dokonał otwarcia uroczystej konferencji.
Komendant Główny PSP w przemówieniu okolicznościowym podczas konferencji podkreślił:
„ 31 lat Państwowej Straży Pożarnej i 30 lat Parlamentarnego Zespołu Strażaków - ta synergia i współpraca między nami spowodowały, że Państwowa Straż Pożarna mogła się na przestrzeni lat rozwijać. Trzy ustawy modernizacyjne na przestrzeni tych lat przyczyniły się do tego, że jesteśmy dziś elitą pożarniczą i ratowniczą na świecie i wszędzie gdzie się pojawimy, możemy nosić z dumą Orła w Koronie… Bardzo ważny element to też Ochotnicze Straże Pożarne i Ustawa o OSP, która po tylu latach się pojawiła i to też wielkie dzieło Zespołu oraz całego Parlamentu, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz mojej skromnej osoby wraz z załogą Komendy Głównej PSP… W naszej formacji rozwój jest niezwykle istotny bo świat się ciągle rozwija!
Szanowni Państwo, życzmy sobie, aby ta współpraca dalej pięknie się rozwijała, żeby w kolejnych kadencjach, kolejni komendanci główni PSP i kolejni przewodniczący Zespołu byli ze sobą tak blisko jak my jesteśmy z obecnym przewodniczącym. Dziękuję„.
W trakcie konferencji o wydarzeniach i doświadczeniach z przełomu 30 lat funkcjonowania Zespołu mówili w swoich wystąpieniach: obecny przewodniczący drugiej już kadencji - od 2015 roku, Pan Zbigniew Chmielowiec; pierwsza przewodnicząca Zespołu w latach 1993-1997 Pani Krystyna Ozga; przewodniczący Zespołu w latach 2011-2005 Pan Władysław Stępień oraz Pani poseł Krystyna Skowrońska, która kierowała Zespołem przez dwie kadencje w latach 2007-2015.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było uhonorowanie Druhen i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z każdego województwa z największą ilością wyjazdów w 2022 roku oraz członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, którzy w minionym roku wzięli udział w Międzynarodowej Olimpiadzie CTIF w Słowenii.
Za największą wśród druhen OSP liczbę wyjazdów do zdarzeń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Maciej Wąsik wraz z przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu Strażaków posłem na Sejm RP Panem Zbigniewem Chmielowcem oraz Komendantem Głównym PSP generałem brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem i Prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druhem Waldemarem Pawlakiem, wyróżnili:
- druhnę Magdalenę WIATR-PRZYBYLSKĄ - OSP w Bierutowie (woj. dolnośląskie)
- druhnę JAGODĘ PACZKOWSKĄ - OSP Strzelno (woj. kujawsko-pomorskie)
- druhnę Monikę ŁUCIANEK - OSP Oblasy (woj. lubelskie)
- druhnę Joannę WALCZAK - OSP w Kużuchowie, (woj. lubuskie)
- druhnę Agnieszkę DEFECIŃSKĄ - OSP Tuszyn-Las (woj. łódzkie)
- druhnę Karolinę WRONĘ - OSP Szczucin (woj. małopolskie)
- druhnę Karolinę PASIK - OSP Wołomin (woj. mazowieckie)
- druhnę Julię KRUPSKĄ - OSP Korfantów (woj. opolskie)
- druhnę Martę GÓRECKĄ - OSP Stalowa Wola (woj. podkarpackie)
- druhnę Monikę PACUK - OSP w Kuźnicy (woj. podlaskie)
- druhnę Dorotę KOBIELLĘ-BANOWSKĄ - OSP Reda (woj. pomorskie)
- druhnę Laurę ŚMIEJĘ - OSP Dąbrówka Mała (woj. śląskie)
- druhnę Martę GRZEGOLEC - OSP Górno (woj. świętokrzyskie)
- druhnę Agnieszkę NAGRABĘ - OSP Barczewo (woj. warmińsko-mazurskie)
- druhnę Patrycję GRZESZCZAK – OSP w Plewiskach (woj. wielkopolskie)
- druhnę Magdalenę WALUKIEWICZ - OSP Płoty (woj. zachodniopomorskie).
Następnie uhonorowano przedstawicieli jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które odnotowały największą wyjazdowość do zdarzeń w minionym roku, a są to:
- OSP Bierutów (woj. dolnośląskie) – 272 wyjazdy
- OSP w Koronowie (woj. kujawsko-pomorskie) – 329 wyjazdów
- OSP w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie) – 180 wyjazdów
- OSP Sława (woj. lubuskie) - 339 wyjazdów
- OSP w Aleksandrowie Łódzkim (woj. łódzkie) – 344 wyjazdy
- OSP Niepołomice (woj. małopolskie - 256 wyjazdów
- OSP Wesoła (woj. mazowieckie) - 682 wyjazdy
- OSP Wołczyn (woj. opolskie) - 163 wyjazdy
- OSP Stalowa Wola (woj. podkarpackie) - 280 wyjazdów
- OSP Lipsk (woj. podlaskie) - 853 wyjazdy
- OSP Reda ( woj. pomorskie) - 280 wyjazdów
- OSP Czeladź (woj. śląskie) - 430 wyjazdów
- OSP Połaniec (woj. świętokrzyskie) - 202 wyjazdy
- OSP w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) - 322 wyjazdy
- OSP Swarzędz (woj. wielkopolskie) - 449 wyjazdów
- OSP Złocieniec (woj. zachodniopomorskie) – 341 wyjazdów
- OSP Skolimów (woj. mazowieckie) - OSP spoza krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z największą liczbą wyjazdów, których było 243.
Za udział w Międzynarodowej Olimpiadzie CTIF w minionym roku w Słowenii wyróżnione zostały:
- Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP w Przytkowicach (woj. małopolskie), która zajęła 6 miejsce w Olimpiadzie w kategorii drużyn dziewczęcych;
- Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Wysokienice (woj.), która zajęła 9 miejsce w kategorii drużyn chłopięcych/mix;
- Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Zalesie Śląskie (woj. opolskie), która zajęła 11 miejsca w kategorii drużyn chłopięcych/mix.
Dzisiejsze wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego.
Dziękujemy członkom Parlamentarnego Zespołu Strażaków za wszystkie działania na rzecz rozwoju PSP i OSP, życzymy zdrowia oraz powodzenia zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.
Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP, redagowała st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: bryg. Karol Kierzkowski, KG PSP