40. rocznica strajku podchorążych Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej
25.11.2021
Z 24 na 25 listopada 1981 roku studenci-podchorążowie ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej (WOSP) w Warszawie rozpoczęli strajk okupacyjny wymierzony w komunistyczne władze PRL.
Nie zgadzali się na podporządkowanie zapisom ustawy o wyższym szkolnictwie wojskowym, które zakładały, iż podchorążowie mogli być kierowani do tłumienia społecznych protestów. Do strajkujących dołączył również bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który stał się wsparciem duchowym w trudnych chwilach.
Warszawiacy, rodzice, delegaci z uczelni wyższych i wielkich zakładów pracy gromadzili się pod murami WOSP, solidaryzując się ze strajkującymi. Walka odniosła moralne zwycięstwo, pomimo późniejszej brutalnej pacyfikacji strajku, która nastąpiła 2 grudnia 1981 roku przez Milicję Obywatelską, oddziały ZOMO i Służbę Bezpieczeństwa. Studentów i wykładowców siłą usunięto ze szkoły w większości bez możliwości powrotu.
Zajęcia wznowiono na początku lutego 1982 roku. Od tego czasu uczelnia nosi nazwę: Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP).
Podchorążowie okazali jednak niezłomność, ryzykując swoją przyszłość i życie w walce o wolność i honor strażaka.
Chwała niezłomnym bohaterom tamtych wydarzeń!
Opracowanie i grafika: Joanna Kadej – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.