79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – uroczystości przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
01.08.2023
1 sierpnia 2023 roku od rana trwały rocznicowe obchody wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku ich kulminacyjnym momentem jest godzina „W”.
Punktualnie o godzinie 17:00 zawyły syreny alarmowe, by uczcić pamięć o bohaterach walczących o stolicę w 1944 roku. Na minutę zatrzymało się całe miasto. To moment, w którym oddajemy hołd wszystkim tym, którzy swoją bohaterską postawą przyczynili się do tego, że dziś możemy żyć w wolnym, niepodległym kraju
Podczas uroczystości przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wszyscy zebrani: przedstawiciele władz państwowych, z Prezydentem RP na czele, władz samorządowych, środowisk kombatanckich, a także mieszkańcy zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Na maszt podniesiona została biało-czerwona flaga. Odczytany został również Apel Pamięci i odegrano hejnał warszawski. Kompania honorowa Wojska Polskiego oddała trzy salwy honorowe. Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz odmówił modlitwę za poległych.
W uroczystościach przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uczestniczył m.in. Sekretarz Stanu w MSWiA Maciej Wąsik, a także komendanci służb mundurowych: Polskiej Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz Państwowej Straży Pożarnej na czele z nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem Zastępcą Komendanta Głównego PSP, nadbryg. Jarosławem Piotrowskim Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim PSP, st. bryg. Rafałem Zimochockim Zastępcą Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i st. bryg. Romanem Krzywcem Komendantem Miejskim PSP m.st. Warszawy.
Obelisk Gloria Victis postawiono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w drugą rocznicę zrywu w 1946 r. Autorką monumentu wyłonionego w konkursie jest łączniczka i żołnierz Powstania Warszawskiego Helena Kłosowicz. Wokół pomnika znajdują się mogiły powstańców, których ciała ekshumowano zaraz po wojnie z całej Warszawy.
Delegacja strażaków garnizonu mazowieckiego oddała również hołd zasłużonym pożarnikom, którzy spoczęli na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Kadra kierownicza PSP zapaliła znicz na terenie kwatery strażackiej „SKAŁA”.
63 dni Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00. Do walki przystąpiło około 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczą żołnierze Armii Czerwonej. Planowane na kilka dni Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Upadło dopiero 3 października 1944 r.
Podczas walk zginęło około 20 tys. żołnierzy Armii Krajowej, 3 tys. kościuszkowców oraz około 180 tys. osób cywilnych, w tym wielu wybitnych przedstawicieli życia kulturalnego i warszawskiej inteligencji.
Około 650 tys. mieszkańców stolicy zostało wywiezionych do obozu przejściowego w Pruszkowie, stamtąd 150 tys. do przymusowej pracy w Niemczech, a 50 tys. do obozów koncentracyjnych.
Opracowanie i zdjęcia: st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.