Balans na granicy życia online i offline.
07.10.2021
We współczesnym świecie brak laptopa, telefonu czy Wi-Fi odczuwany jest jako dramat. Dzień nieświadomie zaczynamy od sięgnięcia po telefon, aby sprawdzić co się zmieniło w mediach społecznościowych, na forach czy bezwiednie przeglądamy napotkane informacje. Codziennie sięgamy po telefon średnio ponad 76 razy. Czy to dużo? Po odliczeniu czasu potrzebnego nam na sen wychodzi, że średnio co 12 minut 38 sekund spoglądamy na telefon. Nasz mózg jest, więc każdego dnia zalewany nieprawdopodobną ilością informacji, bodźców i obrazów, których nie jesteśmy w stanie przyswoić. Robimy to, aby być na bieżąco i niczego nie przegapić. Patrząc w ekran telefonu możemy jednak przegapić to, co dzieje się wokoło nas.
Niedawno miała miejsce awaria popularnych portali społecznościowych i komunikatorów (Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp). Ludzie na całym świecie szukali odpowiedzi na pytanie jak długo potrwa usterka. Potrzeba bycia na bieżąco była na tyle silna, że część osób na czas awarii zakładała konta w mniej popularnych portalach i platformach. Te osoby są ofiarami FOMO (Fear Of Missing Out), czyli lęku przed tym co mnie ominie. Odczuwają silny lęk, przed tym, że coś w cyberprzestrzeni im umknie, więc rezygnują z obecności tu i teraz na rzecz ciągłego sprawdzania aktualności w sieci. W momencie, kiedy dostęp ten był utrudniony jeszcze silniej poszukiwały źródła informacji.
Czas pandemii, również wpłynął negatywnie na naszą aktywność offline. Spotkania ze znajomymi w formie wirtualnej, praca zdalna, wizyty u lekarza w formie online, przeniesienie części wydarzeń i imprez do internetu. To wszystko wzmagało naszą potrzebę bycia online, aby być na bieżąco i jakoś funkcjonować w tym ciężkim czasie.
Pamiętajmy jednak, że czas, jaki spędzamy przed ekranem naszego telefonu, czy laptopa, możemy spożytkować inaczej. Poświęćmy chwilę na refleksję nad tym, ile czasu spędzamy w sieci, co jest aktywnością, która jest nam autentycznie niezbędna i w jaki sposób możemy ograniczyć naszą aktywność w Internecie. Zaoszczędzony czas możemy spędzać z bliskimi i ważnymi dla nas osobami, rozwinąć nowe pasje czy umiejętności. Korzystając z aplikacji monitorujących nasz czas przed telefonem możemy zobaczyć jak mocno ten problem dotyczy nas i zacząć walczyć o bycie bardziej tu i teraz.
Opracowała mgr Ewa Korzeniecka psycholog w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Warszawie.
Bibliografia:
- Piotr Kwiatek, „Od FOMO do JOMO”, Charaktery 5/2019