Życzę Państwu udanych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji!
21.06.2022
Słowo wakacje przywołuje w naszej głowie skojarzenie z beztroską, wypoczynkiem, czasem wolnym, w którym priorytetem jest oderwanie się od codziennych obowiązków i zmartwień. Przerwa wakacyjna ma przecież za zadanie pomóc uczniom w odzyskaniu energii po wytężonej pracy i ułatwić wejście w nowy rok szkolny.
Wraz z nastaniem ciepłych dni i zbliżającym się końcem roku szkolnego, zastanawiamy się więc, jakie mamy możliwości umilenia naszym podopiecznym czasu wolnego. W zależności od sytuacji finansowej, możliwości czasowych i indywidualnych preferencji, planujemy dla dzieci wyjazdy, warsztaty czy inne rozrywki. Tworzymy więc listy atrakcji na tegoroczne lato, dodajemy nowe atrakcyjne pozycje. Jednak w całym tym szaleństwie przygotowań zdarza nam się zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa.
Szeroko rozumiane bezpieczeństwo, można zdefiniować, jako stan wolny od zagrożeń. Często słowo bezpieczeństwo nie łączy nam się więc z definicją beztroskiego wakacyjnego czasu. Warto więc spojrzeć na kwestię bezpieczeństwa, nie jako czynnik psujący dobrą zabawę, a jako element, który będzie możliwy do dodania do naszych planów i będzie pomagał nam w zachowaniu dobrego zdrowia i życia.
Przed i w trakcie okresu wakacyjnego są prowadzone akcje, mające na celu przypomnienie, jak zachować się w obliczu wypadku, jakie zasady powinniśmy stosować podczas poruszania się na drogach, zarówno jeśli chodzi o ruch samochodowy, rowerowy czy pieszy. Jak udzielać pierwszej pomocy i dlaczego nie powinniśmy się bać reagować, kiedy widzimy, że coś złego dzieje się z osobą w naszym otoczeniu. Jest wiele akcji przypominających numer alarmowy, który warto, aby znały i wiedziały jak użyć nawet najmniejsze dzieciaki. Czy w końcu akcje skierowane na konkretne zagrożenia nad wodą, w górach, mieście czy na wsi.
Warto więc na początku przypomnieć sobie, a później pozostałym członkom rodziny, wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, wspólnie zastanowić się, nad kwestiami bezpieczeństwa i wdrożyć przynajmniej część zasad przekazywanych przez specjalistów. Pamiętajmy również o tym, że nie bez znaczenia będzie miejsce, w jakim będziemy spędzać wakacje. W zależności od tego, czy nasze dziecko będzie znajdowało się nad wodą, w górach, na wsi czy w mieście, warto to uwzględnić, uczulając naszych podopiecznych o zagrożeniach, z jakimi na danym terenie mogą się zetknąć.
Przed zakupem danej wycieczki czy wyjazdu powinniśmy sprawdzić, czy figuruje on w oficjalnej bazie wypoczynków. Warto również dopytać o wszystkie istotne szczegóły dotyczące wycieczki, które nie są zawarte w opisie, albo są opisane bardzo zwięźle. Organizując samodzielnie wyjazd, nie zapomnijmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu, sprawdzeniu miejsca naszego zakwaterowania. Podejmując wakacyjne decyzje, starajmy się kierować w pierwszej kolejności rozumem i opierać nasze wybory o zebrane informacje, zamiast działać w pośpiechu. Szczegółowe zebranie informacji, będzie skutkowało większym bezpieczeństwem i spokojną głową podczas wypoczynku.
Podsumowując, podczas planowania wakacji zadbajmy nie tylko o wygodę i moc atrakcji na wyjeździe, zadbajmy również o bezpieczeństwo. Wyposażmy siebie i naszych bliskich w wiedzę, która może uchronić nas później przed niebezpieczeństwem, lub pomoże nam wyjść z opresji. Pamiętajmy również o tym, że wakacje są czasem, w którym dzieci mają dużo wolnego czasu i częściej mogą przebywać same, dlatego tym bardziej warto usystematyzować ich wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, niebezpieczeństw, na jakie mogą być narażone i tego, jak poradzić sobie w obliczu niecodziennej sytuacji.
Życzę więc Państwu udanych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji!
Opracowanie: mgr Ewa Korzeniecka psycholog KW PSP w Warszawie.
Materiały:
Barbara Stefaniuk, „Profilaktyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w zapewnieniu bezpieczeństwa”.
Materiały Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.