Bezpieczne wakacje 2022
19.06.2022
Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Nowosielski zaprasza w dniu 23 czerwca 2022 r. na godzinę 9:00 do siedziby Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na spotkanie edukacyjne pod hasłem „Bezpieczny wypoczynek”.
Na spotkaniu przedstawione będą prawidłowe postawy dla dzieci i młodzieży szkolnej rozpoczynającej wakacyjny wypoczynek nad wodą, obozach harcerskich i innych formach spędzenia wakacji. Podczas spotkania prowadzone będą warsztaty z zasad udzielenia pierwszej pomocy, bezpiecznego zachowania się nad wodą, sposobów udzielania pomocy osobom znajdującym się w stanie zagrożenia życia, zasadach wzywania pomocy i powiadamiania służb ratunkowych o zagrożeniu.
Kolejną atrakcją w ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” będą pokazy sprzętu i działań ratownictwa wodnego, prezentowane m.in. przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno - Nurkowego Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy w zakresie technik ratownictwa wodnego, w których będzie można zobaczyć w jaki sposób ratuje się osobę tonącą, połączone z nauką udzielania pierwszej pomocy osobie wydobytej z wody.
Bezpośrednimi adresatami akcji będą osoby przebywające na terenach wodnych i przywodnych zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Adresatami pośrednimi będą zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku.
Ponadto funkcjonariusze Komend Powiatowych i Miejskich Państwowej Straży Pożarnej na Mazowszu prowadzą działania edukacyjne oraz czynności kontrolo-rozpoznawcze obiektów wypoczynku dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem obozowisk harcerskich pod namiotami. Strażacy przeprowadzą kontrole obozowisk harcerskich, połączone z zajęciami edukacyjnymi w zakresie bezpieczeństwa pożarowego oraz zasadami zachowania w czasie ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Planując wypoczynek nad wodą, prosimy o zapoznanie się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.
Rady dla wypoczywających nad wodą
- Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
- Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
- Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
- Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
- Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
- Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
- Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
- Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
- Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
- Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
- Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
- Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
- Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
- Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
- Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
- Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
- Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!
Sprawdź gdzie można bezpiecznie wypoczywać nad wodą: https://sk.gis.gov.pl/?go=content&id=7
Opracowanie: Ośrodek Szkolenia w Warszawie KW PSP w Warszawie
Materiały
Bezpieczny urlop - poradnikBezpieczny_urlop_-_poradnik.pdf 1.37MB Poradnik dla organizatorów, rodziców i uczestinków
Poradnik_dla_organizatorów,_rodziców_i_uczestników.pdf 1.54MB Protokół uzgodnień obozy harcerskie
PROTOKÓŁ_UZGODNIEŃ_obozy_harcerskie_19_czerwiec_2019.pdf 7.20MB Wytyczne obozy harcerskie
WYTYCZNE_obozy_harcerskie_czerwiec_2019.pdf 0.62MB