Bezpieczne wakacje 2023 – posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
04.07.2023
4 lipca 2023 roku w Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Zegrzu Południowym odbyło się posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego tematem było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas wakacji. W spotkaniu udział wziął Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Artur Gonera.
Jak co roku Służby Wojewody Mazowieckiego będą dbały o bezpieczeństwo dzieci podczas tegorocznych wakacji. Policja, Państwowa Straż Pożarna, kuratorium oświaty, sanepid, inspekcja transportu drogowego, inspekcja weterynaryjna będą m.in. sprawdzać stan autokarów wiozących dzieci i młodzież na letni wypoczynek, sprawdzać miejsca zorganizowanego wypoczynku, czy patrolować zbiorniki wodne.
Podczas posiedzenia przedstawiciele służb zespolonych Wojewody Mazowieckiego przedstawili działania, jakie będą podejmowali w celu zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży.
- Jesteśmy po posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, które miało na celu sprawdzenie gotowości wszystkich służb i inspekcji do sezonu letniego. Na dzisiejszej odprawie służby: Policja, Straż Pożarna, Sanepid, Inspekcja Transportu Drogowego, Kuratorium Oświaty zgłosiły gotowość. Mamy gotowość zarówno Policji, Straży Pożarnej, Sanepidu, Inspekcji Transportu Drogowego, Kuratorium Oświaty, wszelkich służb ratowniczych do sezonu lato 2023. Wakacje to jest czas, w którym bierzemy urlopy, odpoczywamy, dystansujemy się od monotonii codziennego życia, ale nie może być to czas urlopu od zdrowego rozsądku. Często, w szczególności młodzież, jest skłonna w tym okresie podejmować zachowania czy działania, które są obarczone dużym ryzykiem i w normalnym czasie by ich nie podejmowała. Stąd też nasze szeroko zakrojone różnego rodzaju działania zarówno profilaktyczne, dydaktyczne, jak i bieżące w terenie, żeby zapewnić wszystkim bezpieczny wypoczynek – powiedział Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński podczas briefingi po posiedzeniu MWZZK.
- Mamy ogromną liczbę zorganizowanych miejsc wypoczynku na terenie województwa. Ona cały czas się zwiększa, ale możemy założyć, że będzie to około 4 tys. miejsc zorganizowanego wypoczynku. W związku z tym podjęliśmy decyzję o licznych kontrolach zarówno Kuratorium Oświaty, Państwowej Straży Pożarnej, Sanepidu, jak i innych służb w celu sprawdzenia czy dzieci i młodzież będą wypoczywały w sposób bezpieczny – dodał Wojewoda.
- Służby Sanitarne w sposób ścisły kontrolują sytuacje związane z dopalaczami. Wiemy i słyszymy z oddziałów toksykologicznych, na terenie całego kraju, iż coraz częściej młodzież sięga po różnego rodzaju używki, które powodują zarówno spustoszenia w ich zdrowiu, jak i uzależnienia. W związku z tym Powiatowa, jak i Wojewódzka Stacja Sanitarna są zobligowane do ścisłego monitorowania wszystkich punktów i informacji na temat dopalaczy na terenie województwa po to, aby to zagrożenie eliminować – podkreślił Wojewoda.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej
W związku ze zbliżającym się sezonem letnim, Państwowa Straż Pożarna z Mazowsza podejmuje działania zmierzające do zapewnienia bezpiecznego wypoczynku na terenie województwa mazowieckiego. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej na wniosek przeprowadzają czynności kontrolno-rozpoznawcze z zakresu ochrony przeciwpożarowej w obiektach zgłoszonych do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Organizatorzy wypoczynku podczas kontroli są informowani o wymaganiach w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla obiektów, o obowiązku wyposażenia w sprzęt przeciwpożarowy, oznakowaniu znakami ewakuacyjnymi i informacyjnymi, stanie dróg ewakuacyjnych, instrukcji bezpieczeństwa pożarowego i instrukcji postępowania na wypadek pożaru.
Szczególnym nadzorem strażacy otaczają formy wypoczynku narażone na zagrożenia związane z anomaliami pogodowymi, tj. obozy harcerskie. W trakcie inspekcji miejsc, w których są organizowane obozy, sprawdzane są w szczególności: drożność dróg dojazdowych, możliwość ewakuacji w miejsca bezpieczne, w tym plany ewakuacji i znajomość zasad ewakuacji przez osoby do tego wyznaczone, jak również sposób zapewnienia środków łączności.
Okres wakacyjny to także czas, w którym znacznie częściej wpływają do PSP zgłoszenia dotyczące tonących osób, przewróconych żaglówek itp. Dlatego też w pełnej gotowości do prowadzenia działań są również strażacy z grup wodno-nurkowych, których na Mazowszu jest 5 oraz jedna grupa sonarowa.
Strażacy prowadzą także działania edukacyjno-informacyjne dotyczące zasad bezpiecznego zachowania w obliczu różnego rodzaju zagrożeń za pośrednictwem mediów (radio, prasa, telewizja, media społecznościowe, strony internetowe).
W posiedzeniu MWZZK wzięli udział także: Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki, Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji Inspektor Tomasz Znajdek, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu Inspektor Jakub Gorczyński, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Artur Gonera, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Krzysztof Chojnacki, Zastępca Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Ambroziak, Pełniąca Obowiązki II Zastępcy Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Środowiska Agnieszka Gwizdała, Pełniąca Obowiązki Zastępcy Naczelnika Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Elżbieta Stocka, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Legionowskiego Janusz Głogowski, Przedstawiciel 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej Kapitan Wiesław Strzelec, Prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski, Wiceprezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Rodziewicz, Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Tomasz Wujek, Kierownik Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Andrzej Sadowski, Zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, Rzecznik Prasowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Paulina Abramczyk.
Opracowanie: st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na podstawie informacji prasowej MUW.
Zdjęcia: MUW.