W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Coraz więcej pożarów upraw rolnych

25.07.2023

Coraz więcej pożarów upraw rolnych

Miesiące lipiec i sierpień nie tylko kojarzone są z wakacjami. W tym czasie rolnicy prowadzą intensywne prace na swoich polach. Dlatego przypominamy o zagrożeniach pożarowych związanych z okresem żniw.

Strażacy interweniują przy pożarach rżyska, zboża na pniu czy słomy po kombajnie. W wyniku tego typu zdarzeń, oprócz upraw, często spaleniu ulegają również maszyny rolnicze.

49 pożarów w uprawach rolnych odnotowali strażacy w lipcu 2023 roku na terenie województwa mazowieckiego, w tym 24 w ciągu ostatniego tygodnia (17-24.07.2023 r.).

Do największego zdarzenia w zeszłym tygodniu (23.07.2023 r.) doszło w miejscowości Dańków w powiecie grójeckim, gdzie spaleniu uległo ponad 17 hektarów pola uprawnego. W działaniach uczestniczyło 13 zastępów PSP i OSP w sile 60 strażaków.

Podział pożarów upraw rolnych w lipcu, ze względu na powiaty: grójecki (5), płocki (4), płoński (4), sierpecki (4), sochaczewski (3), sokołowski (3), białobrzeski (3), nowodworski (3), żyrardowski (3), kozienicki (2), węgrowski (2), zwoleński (2), ciechanowski (2), garwoliński (2), gostyniński (1), miński (1), mławski (1), piaseczyński (1), przasnyski (1), pułtuski (1), warszawski zachodni (1).

Pamiętajmy, że pożar zboża na pniu rozprzestrzenia się bardzo szybko i obejmuje ogromne obszary. Silny, porywisty wiatr może w zaledwie chwilę spowodować bardzo szybki rozwój i rozprzestrzenienie się ognia na większe obszary. Pożar nierzadko kończy się na polu. Ogniem zajmują się pobliskie łąki, lasy oraz budynki.

Poniżej kilka strażackich porad przed i w trakcie okresu żniw:

  1. Pierwszym kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie pola przed rozpoczęciem zbiorów. Warto usunąć zalegające na drogach gałęzie i kamienie, które mogłyby utrudnić szybki i sprawny dojazd wozów gaśniczych. Warto również wykosić trawę i suchą roślinność, znajdującą się między polami - zdecydowanie utrudni to rozprzestrzenianie się ognia.
  2. Podstawową czynnością jest również dokładne sprawdzenie sprzętu przed wyruszeniem w pole. Regularne przeglądy techniczne i konserwacja sprzętu, mogą zapobiec ewentualnym wyciekom paliwa lub iskrzeniom, które mogłyby spowodować pożar.
  3. Podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu rolniczego powinny być gaśnice. Im więcej ich będziemy mieć, tym większe szanse na szybkie ugaszenie pożaru w zarodku. Dodatkowo warto zabrać ze sobą wóz asenizacyjny z wodą, który pomoże szybko ugasić płonące zboże. Wielu rolników zabiera również ze sobą na pole pług lub bronę talerzową, którą można wykorzystać, aby oborać palące się miejsce.
  4. Z pewnością pomocne okaże się opracowanie planu ewakuacji oraz rozpoznanie okolicy, w celu zlokalizowania zbiorników wodnych lub hydrantów.
  5. Każdy użytkownik ma obowiązek skrupulatnego zapoznania się z instrukcją obsługi konkretnego sprzętu, np.  kombajnu, a także z ustalonymi przepisami BHP. Ich znajomość jest niezbędna, by móc w prawidłowy i bezpieczny sposób korzystać z maszyny.

W związku z wysoką temperaturą oraz silnymi podmuchami wiatru, apelujemy o ostrożność przy pracach polowych!

 

Opracowanie: st. sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: KP/KM PSP z województwa mazowieckiego.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}