W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania polskich strażaków w Turcji zakończone - strażacy powrócili do kraju

15.02.2023

Działania polskich strażaków w Turcji zakończone - strażacy powrócili do kraju

15 lutego 2023 roku po godz. 16:00 na terenie Wojskowego Portu Lotniczego w Warszawie odbyło się uroczyste powitanie 76 strażaków ratowników z 8 psami ratowniczymi, medyków i ratowników górniczych. Wszyscy ratownicy zostali powitani przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Kamińskiego, Podsekretarza Stanu w MSWiA Pana Bartosza Grodeckiego, Zastępcę Szefa BBN gen. bryg. rez. Mirosława Wiklika oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka wraz z zastępcami.

Podczas przemówienia Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powiedział: „ Wiedzieliśmy, że mamy profesjonalnych i świetnie przygotowanych i doświadczonych ratowników, musieli ruszać natychmiast i natychmiast ruszyli. Jeszcze tego samego dnia byli w Turcji i przystąpili do działania. To co zrobiliście, mówię to do Naszych funkcjonariuszy, do Naszych bohaterów, to rzecz niezwykła. Uratowaliście 12 istnień ludzkich, w tym trójkę małych dzieci. Tylko dzięki Wam Ci ludzie żyją i będą żyli. Pokazaliście niezwykłe męstwo, odwagę, poświęcenie, ofiarność i najwyższy profesjonalizm. Nie zawiedliście jak zawsze, jak zawsze okazaliście się niezawodni i po raz kolejny pokazaliście jak świetnie zorganizowaną formacją jest Państwowa Straż Pożarna. Jak niezawodną formacją i jak skuteczną. Chcę Wam powiedzieć Nasi drodzy bohaterowie, funkcjonariusze, że cała Polska jest z Was dumna, a cała Turcja jest Wam wdzięczna”.

Szef polskich strażaków, zwrócił się do ratowników słowami: „Strażacy ratownicy powiadają, że jak człowieka ratujesz, to jakbyś świat uratował. Myśmy 12 razy świat uratowali! Wielkie podziękowania za Wasz profesjonalizm, za Wasz wielki wysiłek i za Wasze podejście do tego, czym się zajmujecie. Jestem dziś wzruszony. Są takie momenty w życiu każdego oficera, że brakuje słów i dzisiaj właśnie to jest ten moment. Dziękuję Wam z całego serca. Zrobiliście kawał dobrej roboty. Jesteście dzisiaj wielkimi bohaterami i tego Wam gratuluję i życzę wszystkiego co najlepsze...”.

Na zakończenie uroczystego powitania, głos zabrał dowódca grupy HUSAR Poland bryg. Grzegorz Borowiec:  „Każdy z nas starał się najlepiej jak mógł, aby ta praca przynosiła efekty. Efekty przyniosła takie, że uratowaliśmy 12 istnień ludzkich. Jesteśmy z tego niesamowicie zadowoleni. Dziękuję ratownikom za pełne oddanie, pełne zaangażowanie, pracę z narażeniem życia przez 24 godziny na dobę w piekielnie trudnych warunkach. To była naprawdę heroiczna praca. Walczyliśmy godzinami o to, aby kogoś uratować i przyniosło to efekt. Pragnę podziękować Naszym rodzinom, które zostały tu w kraju i dodawały otuchy w najtrudniejszych chwilach. Bez nich nie mielibyśmy sił, żeby realizować te zadania na miejscu.”

W czasie przejazdu we wskazane miejsce odpoczynku, strażacy zatrzymali się tuż przed lotniskiem, gdzie wspólnie z komendantem główny PSP i jego zastępcami, przyjęli serdeczne podziękowania i kwiaty od licznej grupy tureckiej społeczności zamieszkującej w Polsce, która przybyła tam aby wyrazić ratownikom swoją wdzięczność.


Strażacy z Mazowsza brali udział w działaniach ratowniczych poza granicami kraju w ramach funkcjonujących systemów ochrony ludności Unii Europejskiej oraz ONZ. Działania, o których mowa, związane były między innymi z akcjami poszukiwawczo-ratowniczymi po trzęsieniach ziemi, gaszeniem pożarów lasów, likwidacją skutków powodzi oraz akcjami humanitarnymi. Celem tych działań było przede wszystkim poszukiwanie osób zaginionych, udzielanie pomocy medycznej, psychologicznej oraz materialnej.

Działania ratownicze po trzęsieniu ziemi w Haiti, 15-24.01.2010 r.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 16 km od Port-au-Prince na Haiti. Główny wstrząs nastąpił 12 stycznia 2010 o godz. 16.53 czasu lokalnego (21.53 UTC). Zarejestrowano wiele wstrząsów wtórnych, z których dziesięć przekraczało magnitudę 5 w skali Richtera. Wstrząsy odczuwalne były także w Dominikanie (zajmującej wschodnią część wyspy Haiti), na Kubie, Jamajce i Bahamach. Potwierdzona liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 230 000 osób. Około trzech milionów ludzi odniosło obrażenia lub zostało bez dachu nad głową. Do działań ratowniczych skierowano zespół ratowniczy USAR Poland, w skład którego weszli ratownicy z Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej (24 osoby) oraz ratownicy z Grup Poszukiwawczo Ratowniczych z Warszawy, Poznania, Łodzi i Gdańska. Działania poszukiwawczo ratownicze prowadzone były w stolicy państwa Port-au-Prince. Dodatkowo przeprowadzono wsparcie w zakresie pomocy medycznej w szpitalu polowym w miejscowości Petit-Goave.

Działania ratownicze po trzęsieniu ziemi w Nepalu, 26.04. – 09.05.2015 r.

Trzęsienie ziemi w Nepalu 2015 o sile 7,8 stopni w skali Richtera, które nastąpiło 25 kwietnia 2015 roku o 11:56 czasu lokalnego w nepalskim dystrykcie Lamjung. W jego wyniku śmierć poniosły 8964 osoby, a rannych zostało co najmniej 23 447 osób. Wstrząs główny miał siłę 7,8 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się w dystrykcie Lamjung, 77 km od Katmandu i 75 kilometrów od Pokhary. Hipocentrum znajdowało się na głębokości 18 kilometrów. Około pół godziny po pierwszym wstrząsie odnotowano kolejne o sile 6,6 stopnia w skali Richtera. Łącznie odnotowano 18 wstrząsów. W związku ze skalą tragedii władze Nepalu wystąpiły z prośba o pomoc międzynarodową. Z Polski do Katmandu wysłana została grupa poszukiwawczo-ratownicza w wariancie ciężkim – HUSAR Poland. Z Warszawy wyleciało 81 ratowników, którzy zabrali 12 psów oraz kilka ton sprzętu. Na miejscu ratownicy prowadzili działania poszukiwawczo – ratownicze a następnie humanitarne. Członkowie komponent medyczny zostali wysłany do miejscowości Barhabise, gdzie w punkcie pomocy medycznej udzielali pomocy osobom rannym podczas trzęsienia ziemi. Strażacy zakończyli swoje działania po 11 dniach, do kraju wrócili samolotami wojskowymi w dwóch turach.

(Źródło: https://swmsw.pl/?p=2789)

 

Opracowanie: Zespół Prasowy KG PSP, sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: źródło: https://www.gov.pl/web/kgpsp/polscy-strazacy-ruszaja-z-pomoca-ratownicza-do-turcji-dotknietej-trzesieniem-ziemi

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}