W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Innowacyjne warsztaty dla Koordynatorów Ratownictwa Medycznego

08.12.2022

Innowacyjne warsztaty dla Koordynatorów Ratownictwa Medycznego

30 listopada 2022 roku Ośrodek Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie zorganizował innowacyjne warsztaty dla Koordynatorów Ratownictwa Medycznego KM/KP PSP województwa mazowieckiego.

Warsztaty rozpoczęły się zajęciami z psychologiem, na których omówione zostały psychologiczne aspekty związane z reakcją ratowników na występujące obrażenia u poszkodowanych, z jakimi spotykają się strażacy podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Następnie uczestnicy uczyli się samodzielnego wykonywania pozoracji ran i obrażeń u poszkodowanych za pomocą profesjonalnych środków i materiałów, które będą wykorzystywane na dalszych szkoleniach i ćwiczeniach w poszczególnych Komendach Powiatowych/Miejskich PSP w województwie. Zajęcia z nauki tworzenia realistycznych uszkodzeń ciała, na zaproszenie Ośrodka Szkolenia w Warszawie, prowadziły str. Barbara Falarz i mł. ogn. Małgorzata Rączka z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Kolejnym elementem warsztatów dla koordynatorów medycznych były ćwiczenia praktyczne na poziomie zaawansowanym, przygotowane i przeprowadzone przez Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego - Katarzynę Szubińską, z udziałem Sekcji Medycznej KM PSP m. st. Warszawy JRG8. Scenariusz ćwiczeń obejmował wybuch butli gazowej w jednym z warszawskich schronów, w którym przebywało około 20 osób. Na miejsce zdarzenia, jako pierwsze przybyły zastępy PSP, które prowadząc działania ratowniczo-gaśnicze, ewakuowały poszkodowanych w bezpieczne miejsce. Następnie po przeprowadzeniu segregacji rannych (TRIAGE), obrażenia przedstawiały się następująco:

CZARNY

- otwarte złamanie kości czaszki z widoczną tkanką mózgową, brak funkcji życiowych, świeża krew z nosa, uszu, jamy ustnej;

- bez obrażeń zewnętrznych, uraz wielonarządowy, bez funkcji życiowych;

CZERWONY

- oparzenie twarzoczaszki II/III*, oparzenie dróg oddechowych, amputacja kończyny górnej prawej na wysokości kości ramiennej;

- amputacja obu kończyn dolnych na wysokości powyżej kolana;

- odłamek metalu w szyi, uszkodzenie tętnicy szyjnej po stronie lewej – krwotok;

ŻÓŁTY

- rana klatki piersiowej z odmą po prawej stronie, złamanie kończyny górnej lewej na wysokości przedramienia;

- uraz głowy, rana szarpana skóry owłosionej okolicy kości ciemieniowej po stronie lewej, wyciek krwi z małżowiny usznej lewej;

- złamanie otwarte kończyny dolnej prawej, złamanie żuchwy;

- paraplegia kończyn dolnych, uszkodzenie kręgosłupa na wysokości odcinka C;

- częściowe wytrzewienie jelit, wypadnięcie gałki ocznej prawej;

- złamanie otwarte kości ramiennej, złamanie żeber po stronie lewej;

ZIELONY

- złamanie przedramienia prawego;

- rana szarpana policzka lewego (płatowo odsłonięte zęby);

- oparzenie I* klatki piersiowej.

- złamanie kości nosa, krwawienie z przewodów nosowych;

- oparzenie II* obu dłoni;

- wybite zęby, krwawienie z zębodołu, otarcia twarzoczaszki, rana tłuczona łuku brwiowego, schizofrenia paranoidalna, pluje krwią.

Warto zaznaczyć, że wszystkie wyżej wymienione obrażenia zostały wcześniej wykonane na pozorantach, którymi byli koordynatorzy ratownictwa medycznego z KM/KP PSP woj. mazowieckiego. Ćwiczono procedurę Triage, tj. segregację chorych, wymagających pomocy, w zależności od odniesionych  obrażeń. Poszkodowani oznaczeni kolorami, na podstawie których strażacy z Sekcji Medycznej "WARSZAWA MEDYK" wiedzieli, kto najpilniej potrzebuje pomocy, a kto może poczekać, ponieważ jego stan nie zagraża życiu w chwili obecnej.

Nowością w ćwiczeniach było prowadzenie działań medycznych na poziomie zaawansowanym, to znaczy wykonywanie świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe przez ratowników medycznych (zgodnie z „Zasadami organizacji ratownictwa medycznego w KSRG”).

Transport poszkodowanych odbył się miedzy innymi pojazdem medycznym SRLMed Volvo z KM PSP m. st. Warszawy oraz ambulansem, który był prezentowany na ww. warsztatach.

Ćwiczenia odbyły się w możliwie realnych warunkach, co pozwoliło na praktyczną ocenę realizacji prowadzonych działań oraz nabycie doświadczenia, które będzie można wykorzystać podczas prowadzenia realnych działań ratowniczo-gaśniczych. Dzięki temu nie stały się one pokazem, a były elementem doskonalenia zawodowego w obszarze ratownictwa medycznego w służbie PSP.

 

Opracowanie i zdjęcia: sekc. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}