Kierunek dobry wizerunek...
13.12.2021
Każdy z nas wie, że dobre pierwsze wrażanie można zrobić tylko raz i jest ono bardzo ważne. To jak się ubieramy, zachowujemy, mówimy, jaki wizerunek kreujemy w internecie wpływa na to, jak widzą nas inni. Nie da się rozdzielić wizerunku na dwie części i budować go osobno dla sfery zawodowej i prywatnej. Dlatego istotne jest, aby pamiętać, że nasze prywatne decyzje mogą i wpływają również na nasz wizerunek zawodowy.
Strażacy szczególnie powinni zwracać uwagę na to, jaki wizerunek budują. Zawód ten należy do kategorii zawodów zaufania. Zadbanie o kwestie wizerunkowe może więc pomóc stworzyć więź, między poszkodowanym i ratownikiem, wpływać korzystnie na przebieg całej akcji, albo ją utrudniać. W jaki sposób budować więc profesjonalny wizerunek i na co warto zwrócić uwagę?
Po pierwsze wulgaryzmy, które zamiast dodawać emocji, dramatyzmu, ważności naszym wypowiedziom, tylko utrudniają zrozumienie przekazu. Przeklinając naszemu rozmówcy możemy pokazać, że nie panujemy nad sobą, jesteśmy niedojrzali, albo zwyczajnie brakuje nam słów, aby inaczej wyrazić to co chcemy przekazać. Zamienników naszych przekleństw może być multum. Wystarczy zastanowić się, kiedy używamy przekleństw? Co chcemy wyrazić używając wulgaryzmów? Poszukać dla siebie neutralnych zamienników, wzbogacić swoje słownictwo i dzięki temu precyzyjniej wyrażać nasze myśli. Pozbywając się przekleństw z naszej wypowiedzi zmieniamy też postrzeganie naszej osoby. Wulgaryzmy są formą agresji słownej, więc osoby używające ich często, uważane są za agresywne. Nie są też w żaden sposób „męskie”. Spokojny ratownik, który potrafi panować nad swoim zachowaniem i mową, będzie uspokajał osoby poszkodowane.
Po drugie wcześniej wspomniane zachowanie. Profesjonalne podejście w pracy, opanowanie w momentach nawet ciężkich i trzymanie na wodzy swoich emocji. To wszystko później po pracy powinno znajdować swoje ujście. Podczas rozmowy z bliskimi, kolegami, psychologiem. Dzięki technikom relaksacyjnym, zdrowej aktywności fizycznej, pasjom. Czasami korzystne będzie wykrzyczenie, wyrzucenie z siebie tych wszystkich nagromadzonych emocji, które nie znajdowały do tej pory ujścia. Kompleksowe zajęcie się swoim zdrowiem psychicznym, będzie pomagało w zachowaniu spokoju i równowagi w życiu zawodowym i prywatnym. Strażak, jak każdy z nas może przeżywać ciężki okres w swoim życiu. Ze względu na swój zawód ważne jest, aby w razie problemu zgłosił się o pomoc i podjął kroki, prowadzące do odzyskania równowagi w jego życiu. Przełoży się to na profesjonalny i spójny wizerunek, nie tylko w pracy, ale też życiu prywatnym.
Po trzecie nasza aktywność w social mediach i Internecie. Niejednokrotnie wydaje nam się, że jest to sfera, która jest prywatna, nikogo nie powinna interesować. Jednak niestety tak nie jest, obecnie na podstawie zamieszczanych zdjęć, postów, aktywności w sieci, zdobywamy szereg informacji o danej osobie i na tej podstawie wyrabiamy sobie pierwsze zdanie na jej temat. Często obraz stworzony na podstawie zaczerpniętych z Internetu wiadomości jest kreowany jeszcze przed poznaniem tej osoby w świecie rzeczywistym. Dlatego posty i treści o tematyce wulgarnej, politycznej, seksualnej, przemocy czy innej, zamieszczane nawet na prywatnych kontach, będą wpływać na wizerunek strażaka. Zamieszczane przez niego treści, mogą dotykać wrażliwych tematów dla innych i powodować niechęć do współpracy, budować błędny wizerunek. Pozorna anonimowość sprawi, że czasami pozwalamy sobie na więcej i robimy rzeczy, których później możemy żałować.
Niejednokrotnie na podstawie zebranych informacji, możemy stworzyć błędny obraz danej osoby. Stworzyć wizerunek, który później będzie przeszkadzał nam w tym, aby awansować, zbudować relacje, pozbyć się łatki osoby nieodpowiedzialnej, niedojrzałej. Wizerunek, jaki budujemy w świecie rzeczywistym/wirtualnym czy też osobistym/zawodowym nakłada się na siebie i tworzy jeden obraz. Od nas zależy, jak ten obraz będzie wyglądał. Warto więc już dziś zastanowić się nad tym, jaki wizerunek budujemy? Jak mogę poprawić własny wizerunek, dla dobra mojej pracy?
Opracowała: mgr Ewa Korzeniecka - psycholog w Ośrodku Szkolenia w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie.