W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje społeczne ustawy o OSP na terenie powiatu płockiego z udziałem mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP

13.06.2021

Płock 3

13 czerwca 2021 roku w siedzibie jednostki OSP Bulkowo, miały miejsce konsultacje społeczne projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej z udziałem nadbryg. Jarosława Nowosielskiego mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP z członkami ochotniczych straży pożarnych z terenu miasta Płocka i powiatu płockiego.

Podczas spotkania druhowie OSP zgłaszali uwagi do projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Nadbryg. Jarosław Nowosielski mazowiecki komendant wojewódzki PSP przedstawił założenia projektu ustawy o OSP, który ma na celu wzmocnienie roli Ochotniczych Straży Pożarnych a także poprawę bezpieczeństwa obywateli na terenie kraju. Wszystkie zgłoszone uwagi zostaną poddane analizie oraz będą przekazane do Komendy Głównej PSP w celu naniesienia poprawek do obecnego kształtu projektu ustawy o OSP.

W spotkaniu udział wzięli: nadbryg. Jarosław Nowosielski -  mazowiecki komendant wojewódzki PSP, Artur Czapliński - radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Gabriel Graczyk – wójt gminy Bulkowo, st. bryg. Grzegorz Padzik – komendant miejski PSP w Płocku.

Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej

Istotą Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej jest uregulowanie i podniesienie statusu prawnego jednostek OSP w jednym akcie prawnym rangi ustawowej. Ustawa ma poza tym na celu wzmocnienie ich funkcjonowania we wzajemnych relacjach z gminą, której zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej wykonują. Ponadto, celem ustawy jest przyznanie druhom długo oczekiwanego dodatku emerytalnego, jednolitej legitymacji, ochrony prawnej oraz wielu innych uprawnień.

Konsultacje społeczne ustawy o OSP

Prowadzone z udziałem kadry kierowniczej PSP oraz członków OSP konsultacje społeczne projektu ustawy mają doprowadzić do wspólnych i konstruktywnych wniosków, w efekcie których wypracowany zostanie ostateczny projekt ustawy.

W wyniku bezpośrednich spotkań ze strażakami ochotniczych straży pożarnych powstały propozycje korekt do projektu ustawy, a w szczególności:

- zapisanie wprost w ustawie że OSP jest formacją mundurową. Rozwieje to obawy w zakresie noszenia umundurowania wyjściowego/galowego. Aktualny projekt ustawy, nie przewiduje odbierania prawa do noszenia mundurów wyjściowych strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych, ponieważ jest to kompetencja stowarzyszeń jakimi są OSP. Projekt ustawy o OSP odnosił się jedynie do umundurowania specjalnego, które powinno być w standardzie takim samym jak umundurowanie specjalne PSP (poprawa bezpieczeństwa strażaków OSP podczas akcji ratowniczo-gaśniczych)

- dodanie wprost słowa „bezpłatnie” do artykułu regulującego tematykę szkoleń strażaków OSP, które będą finansowane z budżetu państwa i realizowane prze jednostki organizacyjne PSP, (w tym kurs podstawowe oraz kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy). Ponadto prowadzone są analizy pod kątem możliwości wprowadzenia bezpłatnych kursów na kategorię kierowania pojazdami typu C  dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych. W obecnym kształcie projektu ustawy, z art. 27 ust. 2 wynika, że szkolenie pokrywane będzie z budżetu państwa;

- rozważenie określenia strażak / ratownik lub innej formy. Podkreślamy, że nie jest intencją ustawy odbieranie tytułu „strażaka” członkom OSP. Jedynym założeniem było i jest dostosowanie nazwy do aktualnych zadań.  Obecnie członkowie OSP nie zajmują się już tylko pożarami ale realizują również inne zadania z zakresu ratownictwa. Warto dodać, ze obecna ustawa o ochronie przeciwpożarowej używa sformułowania „Członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych”. Tak więc projektowaną ustawą o OSP nikt nie odbiera określenia „strażak” członkom OSP, bowiem określenie to było i będzie zawsze używane potocznie a nie z mocy prawa;

- wprowadzenie Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych OSP podyktowane było podkreśleniem profesjonalizmu jednostek OSP. W wyniku zgłoszonych uwag, rozważana jest możliwość zrezygnowania z tego zapisu lub pozostawienia jednostek operacyjno - technicznych ( JOT ).

 

 

Opracowanie: bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie,

Zdjęcia: mł. bryg. Albert Lejman – Komenda Miejska PSP w Płocku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}