W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „COOPERATION 2023”

04.09.2023

Międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „COOPERATION 2023”

Rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia ratownicze „COOPERATION 2023”, które przeprowadzone będą w dniach 4-5 września 2023 roku na terenie powiatu ostrowskiego w województwie mazowieckim.

W ćwiczeniach biorą udział pododdziały ratownicze z 6 państw tj.: Państwowej Straży Pożarnej oraz specjalistyczne grupy ratownicze z Ukrainy, Litwy, Estonii, Mołdawii oraz Rumunii.

Uczestnicy podczas manewrów będą sprawdzać i doskonalić współdziałanie, według scenariusza ćwiczeń, który obejmuje swym zakresem realizację zadań ratowniczych w przypadku wystąpienia zagrożeń CBRNE związanych z ratownictwem chemicznym, biologicznym oraz radiologicznym, a także gaszenie wielkopowierzchniowych pożarów lasów z wykorzystaniem m. in. statków powietrznych.

Celem głównym ćwiczeń jest sprawdzenie współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego oraz grup międzynarodowych podczas zdarzeń o dużych rozmiarach związanych z zagrożeniem CBRN a także sprawdzenie procedur związanych z uruchomieniem pomocy międzynarodowej, praktyczne sprawdzenie możliwości współpracy z grupami międzynarodowymi, sprawdzenie funkcjonowania zabezpieczenia logistycznego oraz doskonalenie umiejętności organizacji łączności współdziałania i dowodzenia z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi teleinformatycznych.

Podczas rozpoczęcia międzynarodowych ćwiczeń ratowniczych „COOPERATION 2023” zaprezentowany został pierwszy w historii Państwowej Straży Pożarnej śmigłowiec Black Hawk S-70i, dedykowany prowadzeniu działań ratowniczych oraz gaśniczych. Zakup został sfinansowany ze środków NFOŚiGW w ramach projektu „Pomagamy i chronimy – Policja i Państwowa Straż Pożarna na straży bioróżnorodności”, realizowanego w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”.
Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Policji, Państwowej Straży Pożarnej i NFOŚiGW, i w jego 
ramach zaplanowano w sumie zakup dwóch śmigłowców wraz z wyposażeniem do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych. 

Śmigłowiec będący w zasobach Policji i Państwowej Straży Pożarnej stacjonujący na terenie Warszawy, będzie dysponowany za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Głównego PSP do działań na terenie całego kraju, jak i poza jego granicami.

 

Opracowanie: Wydział Prasowy KG PSP

 

 

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}