Obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 oraz jubileusz 10-lecia CPR w Radomiu
21.02.2024
21 lutego 2024 roku w Sali Tradycji Komendy Miejskiej PSP w Radomiu odbyły się uroczyste obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, połączone z jubileuszem 10-lecia funkcjonowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu, będącego w strukturze Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Naczelnika Wydziału Alarmowania i Współpracy z OSP Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie - bryg. Krzysztofa Plaskotę, który przyjął st. bryg. Maciej Bieńczyk - p.o. Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Po przedstawieniu rysu historycznego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, odbyło się wręczenie wyróżnień Wojewody Mazowieckiego, które wyróżnionym pracownikom CPR wraz z listem gratulacyjnym przekazał Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek.
Następnie, pracownikom CPR zostały wręczone Dyplomy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz dyplomy jubileuszowe, jak również okolicznościowe statuetki.
Wicewojewoda Mazowiecki Patryk Fajdek zwrócił się do pracowników radomskiego CPRu:
„Chciałem Państwu bardzo serdecznie podziękować. To czym Państwo się zajmują na co dzień to wielka rzecz. Praca, którą Państwo wykonują nie jest łatwa. Jest bardzo stresująca, wymaga dużej uwagi i zaangażowania. Odpowiadają Państwo za życie ludzkie. Na Mazowszu obecnie funkcjonują dwa Centra Powiadamiania Ratunkowego: jedno w Warszawie, drugie w Radomiu. Jeszcze raz serdeczne podziękowania za Państwa pracę. To dzięki niej mieszkańcy Mazowsza mogą czuć się bezpiecznie. Pamiętajmy, że Numer Alarmowy 112 jest numerem ratującym ludzkie życie i tylko w takich sytuacjach powinien być wybierany.”
W uroczystych obchodach wzięli udział m.in.: st. bryg. Maciej Bieńczyk - p.o. Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, nadinsp. Waldemar Wołowiec - Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu, Pani Maria Skarzyńska - Naczelnik Wydziału Krajowego Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA, Pani Paulina Abramczyk - Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, Pan Mariusz Sepełowski - Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, nadbryg. w st. spocz. Gustaw Mikołajczyk – były Zastępca Komendanta Głównego PSP i były Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, Pani Milena Zawisza – Kierownik Dyspozytorni PRM w Radomiu, st. bryg. Marcin Ziomek – p.o. Komendant Miejski PSP w Radomiu, byli naczelnicy CPR w Radomiu - Pan Jarosław Czyż i st bryg. w st spocz. Tomasz Popis.
W radomskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego znajduje się 40 stanowisk operatorskich, a zatrudnionych jest 141 osób. W ciągu doby CPR w Radomiu przyjmuje ok. 200 zgłoszeń na operatora. Średni czas oczekiwania na przyjęcie wynosi 9,3 sek., a średni czas obsługi zgłoszenia w ubiegłym roku wyniósł 153 sek.
W roku 2023 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu wpłynęło łącznie 2 064 833 zgłoszeń telefonicznych, co w porównaniu z rokiem 2022 daje liczbę większą o 163 329. Zgłoszeń zasadnych odnotowano 506 888 połączeń, 909 206, to zgłoszenia fałszywe, a w 648 739 przypadkach anulowano połączenie przed podjęciem obsługi przez operatora numerów alarmowych.
Opracowanie: mł. kpt. Katarzyna Urbanowska – Oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: sekc. Arkadiusz Malik – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.