W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsza ogólnopolska konferencja dla ratowników medycznych pełniących służbę w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej

28.06.2023

Pierwsza ogólnopolska konferencja dla ratowników medycznych pełniących służbę
w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej

28 czerwca 2023 roku Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie zorganizowała pierwszą ogólnopolską konferencję on-line dla ratowników medycznych pełniących służbę w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z wejściem w życie ustawy o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych, powyższa konferencja tematyczna miała na celu przybliżenie środowisku ratowniczemu istotnych zmian, jakie wynikają z procedowanych aktów prawnych, co ułatwi proces ich wdrażania.

Tematem przewodnim konferencji były „Aspekty prawne dotyczące prowadzenia medycznych działań ratowniczych w ramach krajowego systemu ratowniczo gaśniczego”.

Konferencję rozpoczął nadbryg. Adam Konieczny Zastępca Komendanta Głównego PSP; w spotkaniu uczestniczyli również nadbryg. Jarosław Piotrowski Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP i st. bryg. Artur Gonera Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

 Prelegentami na spotkaniu byli:

  1. st. str. Wojciech Wosiak - psycholog KW PSP w Warszawie, który omówił „Aspekty moralno-etyczne odstąpienia od prowadzenia medycznych czynności ratunkowych”,
  2. dr n med. apl. adw. Anna Rej, która przedstawiała zakres odpowiedzialności prawnej w zawodzie ratownika medycznego w postepowaniu karnym, zasady tworzenia dokumentacji związanej z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy i świadczeń zdrowotnych oraz rozpoznawania i stwierdzania zgonów na etapie pomocy przedszpitalnej,
  3. prof. Jerzy Robert Ładny przedstawił aktualne wytyczne postepowania w przypadku narażenia lub zatrucia cyjanowodorem i tlenkiem węgla w dymie pożarowym.

Tematyka  konferencji  spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród środowiska ratowników medycznych w naszej służbie. Wzięło w niej udział ponad 600 osób z całej Polski.

 

Opracowanie: Katarzyna Szubińska – Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego Służby PSP woj. mazowieckiego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}