W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych

28.12.2021

Nowe "Zasady organizacji ratownictwa chemicznego i ekologicznego w KSRG"

27 grudnia 2021 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Jest to pierwszy w historii akt prawny w randze ustawy, który reguluje kompleksowo organizację i funkcjonowanie OSP.

Główne założenia nowo podpisanej ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych:

  • Świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych.
  • Legitymacja strażaka ochotnika, która umożliwia korzystanie ze zniżek.
  • Wzmocnienie ochrony prawnej druhów.
  • Szczególnie zasłużeni i wyróżniający się druhowie OSP zostaną uhonorowani odznaczeniem – Krzyżem św. Floriana, nadawanym przez Prezydenta RP.
  • Strażacy OSP, w tym członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki, otrzymają specjalne wyróżnienie nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w postaci Odznaki Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”.
  • Uregulowanie kwestii odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin. Dotyczy to sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych oraz w drodze do siedziby OSP po zaalarmowaniu przez Stanowisko Kierowania PSP.
  • Wprowadzenie możliwości pełnienia funkcji kierowcy przez strażaków ratowników OSP po przekroczeniu przez nich 65. roku życia (po spełnieni u wymaganych warunków).

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

Proces legislacyjny można śledzić klikając w link:

https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=7B202303D6B5C841C125878F003BA78D&fbclid=IwAR3d4vf0-5JFhmJt43w4CUl1XLCtBjrCF8NyoL81g6i066zaGz_XtcJl5GY

 

 

Opracowanie: st. str. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}