Przygotowanie mazowieckich służb do akcji "Bezpieczne Wakacje 2021"
23.06.2021
„Bezpieczne wakacje 2021” to akcja, podczas której policja, straż pożarna, kuratorium oświaty, sanepid, inspekcja transportu drogowego, inspektorat weterynaryjny i straż rybacka będą dbać o bezpieczeństwo podczas tegorocznych wakacji. Mając na uwadze sytuację epidemiczną w kraju Wojewoda Mazowiecki wystosował pismo skierowane do służb oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z wytycznymi zawierającymi wymagania i procedury dotyczące przygotowania wypoczynku na terenie województwa mazowieckiego. Służby Wojewody będą m. in. sprawdzać stan autokarów wiozących dzieci i młodzież na letni wypoczynek, patrolować zbiorniki wodne i kontrolować bezpieczny wypoczynek w reżimie sanitarnym związanym z przeciwdziałaniem COVID-19. Przygotowania służb do wakacji w tym roku zostały omówione podczas spotkania Wojewody Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami mazowieckich służb i inspekcji 23 czerwca 2021 r.
Podczas wideokonferencji przygotowanie swoich służb do sezonu letniego przedstawili: Dorota Skrzypek, I Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Nadinspektor Paweł Dzierżak, Komendant Stołeczny Policji, Inspektor Waldemar Wołowiec, Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu, Starszy Brygadier Dariusz Stumski, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, lek. wet. Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Robert Kucyk, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie, Zbigniew Kapciak, I Zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.
Wakacje to czas radości, odpoczynku i większość osób, dla których one się zbliżają, patrzą na nie z optymizmem. Wszystkie służby, inspekcje oraz instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży współpracujące z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim są przygotowane do sezonu letniego. Należy również pamiętać o tym, że pandemia koronawirusa nie skończyła się. Okres wakacji nie powinien być czasem, kiedy zapomnimy o tym zagrożeniu. To od naszych zachowań zależy nasze zdrowie. Zachęcam wszystkich, którzy mogą, do tego żeby się zaszczepili. Szczepienia podwyższą bezpieczeństwo czasu wakacyjnego – powiedział Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.
Kuratorium Oświaty w Warszawie
Każdy rodzic może sprawdzić, czy wyjazd na który udaje się jego dziecko, odbywa się legalnie. Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl, powinny być zgłoszone wszystkie formy zorganizowanego wypoczynku dla dzieci. Każdy kto organizuje wypoczynek w przypadku braku umieszczenia zgłoszenia w bazie wypoczynku, podlega karze grzywny.Tej samej karze podlega, również organizator, który nie dopełni obowiązku informowania kuratora oświaty o zmianach okoliczności objętych zgłoszeniem wypoczynku (m.in. terminu wypoczynku, adresu wypoczynku). Pracownicy Kuratorium Oświaty w Warszawie dokonują formalnej analizy spełniania przez organizatorów wszystkich wymogów przed zatwierdzeniem wypoczynku.
Organizatorzy z terenu województwa mazowieckiego zgłosili do bazy 3 034 wypoczynków w tym: 1891 kolonii, 1074 półkolonie oraz 69 wyjazdów zagranicznych. W planowanych wyjazdach weźmie udział łącznie 145 296 uczestników. Bezpośrednio na Mazowszu będzie wypoczywać 33 647 osób na 174 koloniach oraz 598 półkoloniach (stan na 22 czerwca br.).
W tym roku w ramach konkursu ofert na realizację wypoczynku letniego dzieci i młodzieży z terenu województwa mazowieckiego dofinansowanie z dotacji Wojewody Mazowieckiego
otrzymało 50 organizacji pozarządowych, na kwotę ponad 2, 2 mln zł.
Mazowiecki Kurator Oświaty podpisał list intencyjny z Chorągwią Mazowiecką ZHP, jednym
z większych organizatorów wypoczynków dla dzieci i młodzieży, zgodnie z którym harcerze będą prowadzić w wakacje akcję informacyjną dotyczącą Narodowego Programu Szczepień dla dzieci i młodzieży.
Komenda Wojewódzka Policji
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu podejmują wiele działań na rzecz szeroko rozumianego zapewnienia bezpieczeństwa, zarówno osobom korzystającym z wypoczynku i przemieszczającym się w tym celu po Polsce, jak również tym wszystkim, którzy w tym czasie zdecydują się na pozostanie w miejscu swojego zamieszkania. Tegoroczny sezon, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie czasem szczególnym z uwagi na utrzymujący się stan pandemii COVID-19. Zakładać należy, że wynikające z tego faktu ograniczenia, pomimo ich stopniowego łagodzenia spowodują, że znaczna część polskiego społeczeństwa, rezygnując z wyjazdów zagranicznych, zaplanuje wypoczynek na terenie naszego kraju. Tradycyjnie wzmożony ruch wystąpi w rejonach turystycznie atrakcyjnych i skoncentruje się zarówno w popularnych aglomeracjach miejskich, jak i w miejscowościach górskich, nadmorskich oraz usytuowanych nad innymi akwenami.
Mazowieccy policjanci w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom korzystającym
z rekreacji, jak również podróżującym przez teren województwa, podejmują szereg działań
w aspekcie prewencyjno-kontrolnym, jak również informacyjno-edukacyjnym. W czasie wakacji zintensyfikowane zostaną patrole w miejscach nasilenia się ruchu turystycznego oraz zorganizowanego wypoczynku. Ich głównym zadaniem będzie zapobieganie wszelkim naruszeniom prawa oraz zachowaniom nieakceptowanym społecznie. W trakcie podejmowanych działań policjanci nawiążą współpracę z organizatorami wypoczynku dla dzieci i młodzieży, w tym obozów i biwaków harcerskich. Wzmożone działania kontrolne obejmować będą również szlaki komunikacyjne oraz środki transportu publicznego.
Równolegle do działań o charakterze prewencyjnym, prowadzone są przedsięwzięcia o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Policjanci za pośrednictwem środków masowego przekazu, Internetu, jak również w trakcie spotkań, przekazują informacje dotyczące ogólnych zasad bezpiecznego wypoczynku oraz podstawowych zasad ochrony swojego mienia.
W 2020 roku na terenie działania jednostek organizacyjnych Policji garnizonu mazowieckiego odnotowano 35 zdarzeń związanych z utonięciem osoby, z czego 16 zaistniało w czasie wakacji. W bieżącym roku odnotowano już 9 zdarzeń w tej kategorii. W 2021 roku służbę patrolową będzie pełnić 19 funkcjonariuszy posiadających uprawnienia zawodowe do pływania łodzią, którzy podczas wykonywanych zadań będą wspierani przez innych funkcjonariuszy służby prewencyjnej. Sprzęt pływający, będący na stanie podległych jednostek organizacyjnych Policji, został poddany czynnościom serwisowym, które zagwarantują pełną sprawność i możliwość optymalnego wykorzystania podczas prowadzonych działań. Dokonano również weryfikacji miejsc niebezpiecznych na obszarach wodnych, które zostały oznakowane tablicami „Czarny punkt wodny”. Aktualnie na terenie garnizonu mazowieckiego występuje 90 punktów, które zostały oznaczone w ww. sposób. We współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Warszawie w 2021 roku pozyskane zostaną nowe tablice, które posłużą do uzupełnienia zniszczonego oznakowania.
Komenda Stołeczna Policji
Policjanci Komendy Stołecznej Policji zaplanowali szereg działań edukacyjno-profilaktycznych oraz kontrolno-prewencyjnych mających na celu bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy podczas sezonu letniego. Policjanci ruchu drogowego realizować będą spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze planują również spotkania z seniorami w celu uświadomienia i kształtowania prawidłowych postaw oraz zachowań w ruchu drogowym, które mogą wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa osób starszych.
Policjanci ruchu drogowego będą przeprowadzać kontrole autokarów zorganizowanych grup wycieczkowych. Funkcjonariusze skupią się również na działaniach kontrolno-prewencyjnych polegających na monitorowaniu miejsc zagrożonych utonięciem, w szczególności „dzikich kąpielisk” oznaczonych jako „czarny punkt wodny”. Kontrolami zostaną objęte miejsca gromadzenia się młodych osób, pod kątem eliminacji zjawisk wpływających na demoralizację nieletnich. Policjanci będą monitorować, czy respektowane są ograniczenia i zakazy wynikające z obowiązujących przepisów prawnych dotyczących zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej
Funkcjonariusze komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej na Mazowszu prowadzą działania edukacyjne oraz kontrolne obiektów wypoczynku dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem obozowisk harcerskich pod namiotami. Strażacy przeprowadzą kontrole obozowisk harcerskich połączone z zajęciami edukacyjnymi w zakresie bezpieczeństwa pożarowego oraz zasadami zachowania w czasie ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ponadto strażacy przekażą radiotelefony w celu poprawy łączności pomiędzy obozowiskami a stanowiskami kierowania komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej.
„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”
W ramach kampanii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” strażacy wspólnie z policją i Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym zorganizują pokazy w zakresie technik ratownictwa wodnego, w których będzie można zobaczyć w jaki sposób ratuje się osobę tonącą połączone z nauką udzielania pierwszej pomocy osobie wydobytej z wody. Bezpośrednimi adresatami akcji będą osoby przebywające na terenach wodnych i przywodnych zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Adresatami pośrednimi będą zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku.
Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego
Inspektorzy Transportu Drogowego zadbają o bezpieczeństwo przewozu dzieci i młodzieży podczas wycieczek. Harmonogram kontroli autokarów jest dostępny na stronie mazowsze.witd.gov.pl. Stały punkt kontrolny znajduje się w Warszawie przy Torwarze.
Zgłoszenia autokarów przyjmowane są w oddziale Warszawa – Wesoła ul. Żółkiewskiego 17 nr tel. 22 831-60-82 w godzinach 07:00 – 15:00 lub w siedzibie WITD w Radomiu ul. Limanowskiego 29a nr tel. 48 363-51- 87 w godzinach 07:30 – 15:30.
Aby wyjazdy i powroty były bezpieczne Inspektorzy WITD w Radomiu będą prowadzić kontrole autokarów również na głównych szlakach komunikacyjnych.
Podczas kontroli inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowcy, uprawnienia firmy przewozowej, uprawnienia i badania kierowcy oraz czas pracy kierowcy. Istotnym elementem działań Inspekcji Transportu Drogowego jest również sprawdzanie wagi pojazdów. Przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale również przyczynia się do nadmiernej degradacji nawierzchni jezdni.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie
Priorytetem działań Państwowej Straży Rybackiej w okresie wakacyjnym będzie zwalczanie wykroczeń popełnianych przez osoby dokonujące amatorskiego połowu ryb w obwodach rybackich ustanowionych na wodach publicznych oraz zwalczanie zjawiska tzw. „kłusownictwa wakacyjnego”, tj. przestępstwa polegającego na nieuprawnionym odłowie sieciowym ryb w wodach przyległych do terenów z zabudową domków letniskowych.
Podczas działań szczególna uwaga będzie zwrócona na zachowanie czystości nad brzegami wód oraz zachowanie niezbędnych środków ostrożności podczas uprawiania żeglugi śródlądowej. Państwowa Straż Rybacka będzie również informowała policję o sytuacjach niebezpiecznych występujących nad wodą np. o przypadkach uprawiania żeglugi przez osoby będące pod wpływem alkoholu.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przypomina, że bliskie spotkania z mieszkańcami lasu należą do rzadkości. Dzikie zwierzęta takie jak dziki, lisy, sarny, wilki i niedźwiedzie są płochliwe, ostrożne i unikają kontaktu z ludźmi. W przypadku spotkania zwierzęcia dzikiego nie należy się niego zbliżać i trzeba natychmiast oddalić się w bezpieczne miejsce. Należy unikać kontaktu wzrokowego oraz gwałtownych ruchów. Sezon letni jest bogaty w wylęgi młodych ptaków oraz pojawienie się młodych ssaków, które czasem matki pozostawiają bez opieki na czas poszukiwania pokarmu. Nie należy takich zwierząt dotykać ani dokarmiać! Pozostawienie swojego zapachu na młodym może spowodować, że matka odrzuci młode i pozostaną bez opieki.
W przypadku zachowania bezpiecznej odległości od zwierzęcia dzikiego nie narażamy siebie na choroby zakaźne, pasożytnicze czy grzybiczne przenoszone przez zwierzęta. Pod żadnym pozorem nie należy dotykać dzikich zwierząt! Trzeba wezwać pomoc! Skontaktuj się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii, Policją, Służbą Leśną lub Urzędem Gminy.
Na ASF (Afrykański Pomór Świń), oprócz trzody chlewnej, mogą zachorować dziki, stąd też natknięcie się w lesie na chorego lub martwego osobnika nie należy do rzadkości. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii znajdują się szczegółowe informacje, jak należy zachować się w przypadku znalezienia padłego dzika.
Nie wolno pod żadnym pozorem dotykać napotkanych w parku, lesie czy na łące martwych zwierząt. Mogą być zarażone wścieklizną, a wirus może nadal znajdować się w ich ciele. W przypadku pogryzienia przez dzikie zwierzę najważniejsze jest dokładne oczyszczenie miejsca zranionego – bez względu na to, czy na ciele poszkodowanego powstała widoczna rana, czy doszło jedynie do otarcia naskórka. Jeśli mamy taką możliwość, przemyjmy ranę ciepłą wodą z mydłem przez min. 5 min, a następnie dokładnie ją odkaźmy i załóżmy jałowy opatrunek. Niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Każde ugryzienie człowieka przez dzikie zwierzę lub zwierzę domowe wymaga dokładnego sprawdzenia. Dlatego też zdarzenie powinno zostać zgłoszone powiatowemu lekarzowi weterynarii. Na Mazowszu do tej pory wykryto 28 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących (stan na 23 czerwca br.).
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie
Jak co roku pracownicy Sanepidu będą przeprowadzać planowe kontrole, sanitarno–higieniczne, miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży, tj. kolonii, obozów i półkolonii, na podstawie bazy wypoczynku przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Inspektorzy Sanepidu, w miejscach wypoczynku dzieci i młodzieży, będą prowadzić kontrole w zakresie: zakwaterowania, utrzymania higieny osobistej uczestników, prowadzenia żywienia, prowadzenia zajęć sportowych i rekreacyjnych, organizacji opieki medycznej. Inspektorzy Sanepidu będą przeprowadzać kontrole oceniające stan sanitarno – porządkowy kąpielisk oraz miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Kontrole będą ukierunkowane na sprawdzanie przestrzegania wytycznych/zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego np. zalecenia dla kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Lista dopuszczonych kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli na terenie województwa mazowieckiego wraz z aktualną informacją o jakości wody publikowane będą w serwisie kąpieliskowym na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Ponadto bieżące dane dotyczące kąpielisk będzie można uzyskać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w „serwisie kąpieliskowym”.
Pracownicy pionu higieny pracy będą podejmować wzmożone działania prewencyjne i eliminujące nielegalne wytwarzanie i sprzedaż środków zastępczych na terenie województwa mazowieckiego, poprzez dokonywanie działań rozpoznawczych, sprawdzenia miejsc wskazanych przez inne służby, w których może dochodzić do wprowadzania do obrotu środków zastępczych (np. punktów z automatami do gier, e-papierosami, odżywkami fitness czy produktami konopnymi).