W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Psycholog w PSP

17.08.2022

Co zrobić z problemami w życiu

Dlaczego potrzebny jest psycholog w straży? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, tak samo, jak wiele jest powodów,  z jakimi zgłaszają się do nas strażacy na co dzień.  Bardzo częstym powodem jest to, że osoba, która do nas przychodzi ma już dość obecnego stanu rzeczy. Okazuje się wtedy, że problem z tematyki zawodowej czy rodzinnej jest wyjątkowo trudny lub zawiły, ponieważ brakowało nam spojrzenia z zewnątrz i poszerzenia naszej dotychczasowej perspektywy o nowe możliwości. Czasami sami wyciszamy wewnętrzny głos, który podpowiada nam, co powinniśmy zrobić, bo rozwiązanie jest dla nas zwyczajnie trudne. Psycholog może więc pomóc usłyszeć ten głos, może również pokazać, jak dany problem wygląda z innej perspektywy, albo pomóc w znalezienie dla danej osoby najlepszego możliwego na dany moment rozwiązania.

Jednak nie jest to jedyna rola psychologa, szczególnie w straży pożarnej. Ze względu na specyfikę służby strażacy są narażeni na silne stresory. Funkcjonariusze na co dzień mają styczność z nieszczęściem i śmiercią innych ludzi, niejednokrotnie też narażają swoje zdrowie i życie, co nie pozostaje obojętnego dla ich  stanu psychofizycznego. Rolą psycholog jest też to, aby w momencie, kiedy dzieje się coś niepokojącego w sferze emocjonalnej lub psychicznej u strażaka pomóc mu z tym, udzielić wsparcia, edukować, polecić specjalistę lub placówkę, która pomoże w walce o odzyskanie pełni zdrowia.

Psycholog jest i zawsze będzie po to, aby wysłuchać, z czym przychodzi strażak. Zdrowie psychiczne na równi ze zdrowiem fizycznym jest ważne elementem naszego dobrostanu. Nawet pozornie błahy tematy nie powinien być zbagatelizowany, bo mogą powodować rozkojarzenie i wpłynąć na naszą efektywność w działaniach.

Kolejnym obszarem pracy są interwencje kryzysowe, które (na szczęście) nie zdarzają się codziennie, ale są tymi, które zazwyczaj pokazują jak, ciężka bywa praca psychologa. Po zdarzeniach, które są szczególnie ciężkie, makabryczne, wywołują falę negatywnych emocji czy bezsilność nasze ciało i umysł może potrzebować więcej czasu na poradzenie sobie z tym. Czasami może być tak, że będziemy potrzebować rozładowania emocji, uczuć, które nazbierały się podczas tego zdarzenia. Czasami samo zdarzenie, to kto w nim ucierpiał, będzie powodowało w nas ból i potrzebę porozmawiania o tym. Wtedy też jesteśmy do waszej dyspozycji.

Psycholog w  swoich działaniach na co dzień podczas spotkań, szkoleń, czy poprzez artykuły przypomina o tym, aby zwrócić uwagę na wszystkie niepokojące symptomy pojawiające się w umyśle, ciele, zachowaniu. Zachęcamy do tego, aby dzwonić, pisać, zgłaszać się na konsultację i prosić o interwencje w razie potrzeby. Nasze działania opierają się o indywidualne podejście do problemu, z jakim się zgłaszacie oraz, na podstawie stale poszerzanej wiedzę i doświadczenia z zakresu psychologii.

Opracowanie: mgr Ewa Korzeniecka psycholog KW PSP w Warszawie
Zdjęcie: Pixabay

 

 

{"register":{"columns":[]}}