SEZON GRZEWCZY – czy warto ryzykować?
24.11.2021
W sezonie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko powstania pożarów w związku z potrzebą zapewnienia ogrzewania budynków. Jedną z częstszych przyczyn takich zdarzeń jest niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, w tym brak usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych.
Na terenie województwa mazowieckiego w okresie od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r., liczba tego typu zdarzeń wyniosła 1105. W następnym analogicznym okresie liczba ta wynosiła 1267, a od 1 października br. odnotowano już 127 pożarów, związanych z zapaleniem się sadzy w kominie.
Czy warto ryzykować utratą mienia, życia albo zdrowia ludzi, często naszych najbliższych?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami przeciwpożarowymi, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy okresowo usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych:
- 4 razy w roku – w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym (np. węglem lub drewnem),
- 2 razy w roku – w przypadku palenisk opalanych paliwem ciekłym lub gazowym,
- co najmniej 1 raz w miesiącu – w przypadku palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych (jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej),
- co najmniej 1 raz w roku – w przypadku przewodów wentylacyjnych.
Natomiast przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych obowiązek dokonywania okresowej kontroli, co najmniej 1 raz w roku, stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Przypominamy, że zaniedbania właścicieli i zarządców budynków, które przyczynią się do powstania lub rozprzestrzenienia się pożaru, są powodem odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Należy mieć również na względzie, że straty powstałe w wyniku pożarów sadzy, których temperatura może dochodzić do 1000°C, są wielokrotnie większe od kosztów ponoszonych na spełnienie wspomnianych wyżej wymagań przeciwpożarowych.
Opracował: mł. bryg. Piotr Świtaj – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.
Grafika: https://onefire.pl/wp-content/uploads/2019/12/komin1-2048x1363.jpg.