W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażaku nie jesteś sam!

03.11.2021

Strażaku nie jesteś sam!

Strażak niejednokrotnie uważany jest za superbohatera, który ratuje wszystkich z opresji. Ciąży więc na nim duża presja, aby sprostać tym wymaganiom. Podczas ciężkich działań strażak musi odciąć się od myślenia o sobie, swoich potrzebach, emocjach, przejść w tryb działania. Nie raz wymaga to od strażaków pokonywania swoich wewnętrznych barier i postawienia siebie na drugim miejscu, aby w pierwszej kolejności zająć się tymi, którzy potrzebują tu i teraz jego pomocy.

Jednak strażak nie jest superbohaterem, jest człowiekiem takim jak każdy. Jego mundur (niestety) nie chroni go przed emocjonalnymi konsekwencjami pracy. Jak każda inna osoba może czuć się źle, samotnie, smutno. Po akcji, zdjęciu munduru i powrocie do domu, strażak potrzebuje więc zająć się sobą. Dopuścić do siebie te trzymane w ryzach podczas działań emocje, znaleźć sposób na ich ujście. Nie bać się płakać, krzyczeć czy mówić o tym, że potrzebuje pomocy.

Strażak walcząc o siebie będzie lepiej funkcjonował w domu. Walcząc o siebie będzie lepiej funkcjonował w pracy. Walcząc o siebie będzie lepiej funkcjonował i czuł się sam ze sobą.

Pomocy może szukać w kontakcie z bliskimi i w poczuciu wsparcia, kontakcie ze swoimi kolegami z pracy, którzy przeżyli to samo co on/ona. Pomocy może szukać u psychologa, który jest po to, aby wysłuchać, rozumieć i profesjonalnie pomóc. Kontaktując się z psychologiem, strażak może otrzymać wsparcie emocjonalne, pomoc w znalezieniu innego specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego, pomoc przy problemach związanych z pracą i życiem poza nią. Dzwoniąc może szukać odpowiedzi na konkretne pytania. Kontaktując się z psychologiem pod wpływem impulsu, strażak może również poszukać dopiero odpowiedzi dlaczego potrzebował tego kontaktu.

Niezależnie od powodu, każdy strażak, może zgłosić się do psychologa PSP po pomoc. Dla nas ważne jest, że zrobił ten pierwszy krok, aby walczyć o siebie. Strażaku pamiętaj więc nie jesteś sam i możesz skontaktować się z psychologiem. W przypadku województwa mazowieckiego pod numerem telefonu: +48 783 934 809 przez całą dobę 7 dni w tygodniu.

Opracowała: mgr Ewa Korzeniecka psycholog KW PSP w Warszawie.

Zdjęcia: T. Fijołek, P. Tabencki.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}