W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tlenek węgla w sezonie grzewczym 2022/2023 - podsumowanie

12.04.2023

Tlenek węgla w sezonie grzewczym 2022/2023 - podsumowanie

Sezon grzewczy 2022/2023 rozpoczął się 1 października 2022 r. i trwał do 31 marca 2023 r. W okresie tym na terenie województwa mazowieckiego odnotowano 143 interwencji związanych z tlenkiem węgla. Niestety śmierć w ww. zdarzeniach poniosło 2 osoby, a 87 zostało poszkodowanych, w tym 17 dzieci.

Dla porównania w sezonie grzewczym 2021/2022 odnotowano 113 zdarzeń, 3 przypadków śmiertelnych i 50 rannych osób.

Corocznie prowadzona jest ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, której zadaniem jest przedstawienie zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Przed rozpoczęciem oraz w trakcie trwania sezonu grzewczego funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, w ramach kampanii prowadzą szereg przedsięwzięć (spotkania, pogadanki edukacyjne, sale Ognik itp.), mających na celu propagowanie działań prewencyjnych oraz rozpowszechnianie zasad bezpieczeństwa wśród mieszkańców województwa mazowieckiego. Działania prowadzone są dla osób w różnym wieku: poczynając od najmłodszych, poprzez młodzież, osoby dorosłe, a na seniorach kończąc.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Celami szczegółowymi są: podniesienie poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie społeczności korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzenia instalacji wentylacyjnej.

 

Opracowanie: sekc. Katarzyna Urbanowska – Oficer Prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}