W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usuwanie rojów i gniazd pszczół, os i szerszeni

26.07.2021

Na zdjęciu widać strażaka w stroju ochronnym koloru żółtego oraz typowy sprzet do usuwania gniazd pszczół, drabinka, siekiera, maska ochronna, szpadel. W tle samochód straży pożarnej typu bus.

Mazowieccy strażacy interweniowali już blisko 2000 razy w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi wystąpienia roju lub gniazda szerszeni w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Tylko w lipcu strażacy interweniowali juz ponad 1000 razy, w tym od poniedziałku 19 lipca do niedzieli 25 lipca ponad 450 razy. W czerwcu odnotowano 500, a w maju 200 zgłoszeń dotyczacych niebezpiecznych zachowań pszczół, os i szerszeni. Najwięcej interwencji odnotowano w Warszawie 121, powiecie płockim 118, legionowskim 99 oraz garwolińskim 93.

W przypadku wykrycia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych należy:

  • nie zbliżać się do ganiazda na odłgość co najmniej 20 metrów,
  • nie usuwać samodzielnie ganiazda lub roju,
  • nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie przedmiotami, pryskanie wodą lub środkami chemicznymi,
  • ostrzec osoby znajdujące się w pobliżu.

Straż pożarna po przyjeździe na wezwanie ocenia stopień zagrożenia związany np: z przebywaniem osób o ograniczonej zdolności poruszania się, grup dzieci lub osób uczulanych na jad owadów. W uzasadnionych przypadkach strażacy mogą ograniczyć działania do ewakuacji osób z miejsca zagrożenia oraz oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca występowania gniazda lub roju pszczół.

 

Opracowanie i zdjęcia: bryg. Karol Kierzkowski - Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}