W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zagrożenie pożarowe w lasach - apelujemy o ostrożność!

17.05.2024

Zagrożenie pożarowe w lasach - apelujemy o ostrożność!

Na terenie całego kraju obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach, co oznacza, że ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa posiada wilgotność poniżej 10% (zapalność ekstremalna).

Od początku 2024 roku mazowieccy strażacy już 545 razy gasili płonące lasy na terenie województwa. W samym maju takich pożarów było już 381!

Spaleniu na terenie województwa uległo ponad 128 ha gruntów leśnych.

Do działań, oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, angażowane są również samoloty gaśnicze Lasów Państwowych.

Od początku roku w województwie mazowieckim najwięcej pożarów odnotowano w powiatach: wołomińskim – 113, piaseczyńskim – 61, radomskim – 54, przysuskim – 28,  garwolińskim – 28.

Ściółka w lasach jest obecnie bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, co może wywołać groźny pożar. Wchodząc do lasu, pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa!

Na terenach leśnych oraz w ich najbliższej okolicy, zachowajmy szczególną ostrożność. Rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych, palenie tytoniu i wyrzucanie w trawę niedopałków czy śmiecenie - to działania, które są surowo zabronione.

Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad:

- W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabronione jest:

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

- W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

Mapę zagrożenia pożarowego w lasach możesz sprawdzić tutaj

{"register":{"columns":[]}}