W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza Konkurs Komiksowy „Legendy Podkarpacia” - inicjatywa Kancelarii Sejmu oraz Centrum GovTech

Rusza konkurs komiksowy ,,Legendy Podkarpacia"

Nowa odsłona Cyfrowej Europy Karpat

Konkurs “Legendy Podkarpacia” to część inicjatywy Cyfrowa Europa Karpat realizowanej przez Kancelarię Sejmu razem z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem konkursu jest rozwijanie wśród młodych ludzi kompetencji cyfrowych, zainteresowanie ich zdobywaniem kwalifikacji z zakresu grafiki komputerowej oraz promowanie kultury regionu podkarpackiego. Równolegle do konkursu realizowany jest cykl warsztatów z grafiki komputerowej dla młodzieży szkolnej. Wszystkie działania są skierowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, których w naszym kraju jest ponad 1,5 miliona. 

Konkurs został zainaugurowany w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. W imieniu pomysłodawcy inicjatywy - Marka Kuchcińskiego, Przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych i Marszałka Sejmu VIII kadencji, gości przywitał Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego. Głos zabrali również Jolanta Sawicka – Wicewojewoda Podkarpacki, Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech i Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej oraz Krystyna Wróblewska – Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich. 

Cyfryzacja dotarła do niemal każdej dziedziny życia. I całe szczęście! Bez niej trudno byłoby sobie wyobrazić ostatnie miesiące, kiedy walczyliśmy z pandemią i kiedy uczniowie zmuszeni byli uczyć się online. Chcemy iść z duchem czasu i reagować na wyzwania, które rzuca nam współczesny świat. Konkursów na prace malarskie i komiksowe mieliśmy na Podkarpaciu sporo, czas na wejście na poziom cyfrowy.  - Marek Kuchciński - Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu

Podkarpacie to region, którego historia może być inspiracją dla młodzieży z całej Polski i nie tylko. Zainicjowana przez Marszałka Kuchcińskiego Europa Karpat oraz ostatnio zainaugurowana przez niego wraz z nami Cyfrowa Europa Karpat łączą te tradycje z nowoczesnymi technologiami. Konkurs na cyfrowy komiks to jedynie kolejny krok do realizacji tego celu - zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski do zgłaszania swoich prac  do 3 grudnia.   - Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej  

Nagrody dla twórców najlepszych cyfrowych komiksów

Konkurs, w którym mogą wziąć udział wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych (z wyłączeniem szkół dla dorosłych) w Polsce polega na przygotowaniu, z wykorzystaniem technik cyfrowych, komiksu przedstawiającego wybraną legendę związaną z regionem podkarpackim. Autorzy komiksu mogą opierać się na legendach powszechnie znanych lub stworzyć własne w oparciu o regionalną kulturę. Wykonany cyfrowo  komiks powinien mieścić się na maksymalnie 10 planszach formatu A3 i być przesłany do organizatorów poprzez specjalny formularz dostępny na stronie www.gov.pl/legendypodkarpacia najpóźniej 3 grudnia. 

Na zwycięzcę czeka 7 000 złotych, a zdobywcy 2 i 3 miejsca otrzymają, odpowiednio, 6 000 i 5 000 złotych. Mogą być także przyznane dwa wyróżnienia o wartości 2 000 złotych.  

Regulamin konkursu oraz inne szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.gov.pl/legendypodkarpacia

Laboratoria Przyszłości – na zgłaszanie się tylko tydzień

Podczas inauguracji konkursu odbyły się także warsztaty z wykorzystania wyposażenia, które szkoły podstawowe z całej Polski mogą pozyskać w ramach „Laboratoriów Przyszłości”. To wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach której ponad miliard złotych trafi do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, które się zgłoszą. Ta największa w historii państwowa inwestycja w nowoczesną edukację pozwoli na wyposażenie każdej szkoły w nowoczesny sprzęt taki jak drukarki 3D czy mikrokontrolery, który od 1 września 2022 roku będzie obowiązkowy dla wszystkich szkół podstawowych. Skorzystają na tym ponad 3 miliony uczniów. Szkoły mogą zgłaszać się do programu do 15 listopada poprzez elektroniczny formularz. Zarówno on, jak i inne informacje o programie dostępne są na stronie gov.pl/laboratoria. 

W warsztatach, skupionych na praktycznych zastosowaniach robotów edukacyjnych i mikrokontrolerów, uczestniczyło kilkudziesięcioro dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół z regionu. 

{"register":{"columns":[]}}