W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

List Ambasador Moniki Michaliszyn do Polaków i Polonii na Łotwie

03.05.2020

AMM

Ryga, 3 maja 2020 r.

 

Szanowni Państwo,

Historia wielokrotnie splatała losy Polaków i Łotyszy. Bliskość dat najważniejszych świąt państwowych Polski i Łotwy jest symboliczna. 3 maja Polacy celebrują rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie pisanej Konstytucji, a Łotysze dzień później rocznicę ogłoszenia deklaracji o odnowieniu niepodległości.

Jednym z sygnatariuszy tej deklaracji była łotewska Polka - Ita Kozakiewicz, której wkład w przemiany niepodległościowe na Łotwie jest nie do przecenienia. W tym roku będziemy obchodzić 65. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci tej odnowicielki życia polskiego na Łotwie.

11 listopada również świętujemy razem, Polacy celebrują kolejne rocznice odzyskania niepodległości, a Łotysze wspominają żołnierzy, którzy zginęli za wolność Ojczyzny, zaś proklamowanie niepodległości swojego państwa świętują tydzień później.

W tym roku wspólnie wspominamy także walki z Armią Czerwoną sprzed 100 lat. Najpierw w styczniu i lutym, ramię w ramię, polskie i łotewskie wojska wyzwoliły Łatgalię, a później latem Polacy stawili skutecznie czoła najeźdźcom, którzy dotarli aż pod Warszawę.

1 maja 2004 r. razem przystąpiliśmy do rodziny demokratycznych państw – Unii Europejskiej.

W trudnych chwilach historii Polacy i Łotysze solidarnie się wspierali. Te wspólne doświadczenia zaowocowały silnymi więzami polsko – łotewskiej przyjaźni, a ich odzwierciedleniem jest znacząca pozycja mniejszości polskiej na Łotwie. Tutejsi Polacy są lojalnymi obywatelami państwa łotewskiego i stawia się ich często jako wzór integracji.

Szanowni Państwo,

Wiemy, że zachowanie polskości na Łotwie nie było łatwe, ponieważ na przestrzeni wielu lat komunizmu Polacy poddawani byli wynaradawianiu. Tym bardziej mogą być Państwo z siebie dumni, że zachowali Polskę w sercach. Wyrazem tego jest szacunek, którym darzą Państwo polską historię, wykazywana dbałość o zachowanie miejsc pamięci oraz pieczołowitość w utrzymywaniu więzi z Macierzą. Szczerze Państwu za to dziękuję. Wyrażam wdzięczność także za to, że w trudnych chwilach zachowujecie wzajemną troskę i solidarność, okazując sobie pomoc i zrozumienie.

Drodzy Przyjaciele,

Niestety sytuacja pandemii uniemożliwiła mi osobiste  spotkanie z Państwem i udział w uroczystościach. Jest mi z tego powodu bardzo przykro.

Pamiętajmy jednak, że majowe święta powinny  dawać nam poczucie wspólnoty, napawać nas wiarą i nadzieją. 2 maja to czas, który pozwala jednoczyć się Polakom z całego świata pod barwami i symbolami narodowymi. Obchodzone 3 maja uroczystości Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, dają nam wiarę w uzyskiwaną za Jej pośrednictwem szczególną opiekę Bożą w trudnych dla Narodu chwilach. Uchwalona tego samego dnia Konstytucja była wyrazem patriotycznych dążeń do zreformowania państwa dla dobra wszystkich jego obywateli. Święto 4 maja symbolizuje niezłomność ducha narodu w walce o niepodległość.

Przesyłam więc Państwu płynące z głębi serca życzenia wiary, nadziei oraz wzajemnej życzliwości i solidarności. Wierzę, że wygramy walkę z wirusem i w szybkim tempie ożywimy nasze gospodarki.

Jestem przekonana, że w krótkim czasie wszyscy się spotkamy aby świętować wspólnie ważne dla Polski i Łotwy rocznice.

 

Niech żyje maj!

Niech żyje Polska!

Lai dzīvo Latvija!

 

Monika Michaliszyn

 

 

{"register":{"columns":[]}}