List Ambasador Moniki Michaliszyn z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Szanowni Państwo,
W tym roku przypada 230. rocznica przyjęcia tego wyjątkowego dokumentu, jakim w swoim czasie była Konstytucja 3 Maja. Jak powiedział Pan Prezydent Andrzej Duda „Była to pierwsza w Europie i druga w świecie nowoczesna ustawa zasadnicza – epokowe dzieło prawodawcze. Uchwalenie tego doniosłego aktu przez obradujący w Warszawie Sejm Wielki Rzeczypospolitej Obojga Narodów miało wymiar historycznego przełomu. Dziedzictwo Konstytucji 3 maja, zawarta w niej myśl ustrojowa oraz wolnościowe, demokratyczne przesłanie to ogromnie ważna część dorobku europejskiego. Dlatego przypadająca w tym roku 230. rocznica ustanowienia tej konstytucji powinna być inspirującym świętem dla całej współczesnej Europy.”
Szanowni Państwo,
To wielkie święto demokracji i konstytucjonalizmu przypomina nam, że tylko we wzajemnym zrozumieniu i poszanowaniu dla czasem rozbieżnych interesów poszczególnych osób i grup społecznych, możemy tworzyć jedno społeczeństwo. Stare porzekadło mówi: „zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. I choć Rzeczpospolita Obojga Narodów nie przetrwała długo po tym doniosłym wydarzeniu, jakim było uchwalenie konstytucji, to jednak zawarta w niej idea państwa rządzonego wg. nowoczesnych zasad uwzględniających interesy różnych grup, pozwoliła Polsce przetrwać najpierw w sercach naszych przodków, a następnie formalnie odrodzić się w sprzyjającym momencie. Zgoda na przyjęcie tego epokowego dokumentu wszystkich uczestników Sejmu Wielkiego, a pamiętajmy, że byli wśród nich też wysłannicy społeczności zamieszkujących tereny wchodzące obecnie w skład Republiki Łotewskiej, np. Kurlandii, dała naszemu krajowi fundament, na którym mogła odrodzić się w 1918 r. nasza państwowość. Zaś fakt, że przedstawiciele wielu narodów zamieszkujących ówczesne granice Rzeczypospolitej uczestniczyli w obradach Sejmu Wielkiego i przyczynili się do przyjęcia Konstytucji powoduje, że wszystkie narody naszego regionu, w tym Łotysze, powinny pojmować dziedzictwo majowej konstytucji jako swoją tradycję.
Szanowni Państwo,
Wiemy, że po II Wojnie Światowej zachowanie polskości na Łotwie nie było łatwe, ponieważ na przestrzeni wielu lat komunizmu Polacy poddawani byli wynaradawianiu. Dziś w Dniu Polonii i Polaków za Granicą tym bardziej mogą być Państwo z siebie dumni, że zachowali Polskę w sercach. Wyrazem tego jest szacunek, którym darzą Państwo polską historię. Dlatego też dziś razem wspominamy doniosłe wydarzenie sprzed 230 lat, które pokazało całemu światu, że bliskie są nam wartości stanowiące podwaliny europejskiej cywilizacji i europejskiego ładu: godność ludzka, wolność, równość i solidarność.
Drodzy Przyjaciele,
Niestety pandemia koronawirusa ponownie uniemożliwiła mi osobiste spotkanie z Państwem i udział w uroczystościach. Jest mi z tego powodu bardzo przykro.
Przesyłam więc Państwu płynące z głębi serca życzenia wiary, nadziei oraz wzajemnej życzliwości i solidarności. Wierzę, że wygramy walkę z wirusem i dzięki m.in. szczepieniom będziemy wkrótce mogli znów się bezpiecznie spotykać nie narażając siebie i innych na zachorowanie. Jestem przekonana, że już niedługo wszyscy się spotkamy, aby świętować razem następne ważne dla Polski i Łotwy rocznice.
Niech żyje maj!
Niech żyje Polska!
Lai dzīvo Latvija!
Monika Michaliszyn
Ambasador RP