W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ambasador Moniki Michaliszyn w Lipawie

26.06.2019

W dniu 26 czerwca Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Łotwie Monika Michaliszyn złożyła robocza wizytę w Lipawie. Odbyła szereg spotkań z władzami miasta, odwiedziła Lipawską Strefę Ekonomiczną oraz port.

Wizyta Ambasador Moniki Michaliszyn w Lipawie

Odwiedziła także Uniwersytet w Lipawie, gdzie rozmawiała o możliwości współpracy uczelni z  Uniwersytetami  w Polsce oraz perspektywach otwarcia lektoratu języka polskiego. Ambasador odbyła  także 

spotkanie z lipawskim oddziałem Związku Polaków na Łotwie oraz zwiedziła salę koncertową „Lielais Dzintars”.

Część oficjalnej wizyty poświęcona była spotkaniu z przedstawicielami biznesu. Ambasador odwiedziła przedsiębiorstwo "iCotton", które jest największym producentem chusteczek nawilżanych i produktów do higieny osobistej w krajach Unii Europejskiej i krajach WNP. Posiada także w Polsce spółkę-córkę.

Znaczącą częścią wizyty było otwarcie wystawy „Polacy w Lipawie – historia znana, nieznana, zapomniana”, współorganizowaną przez Ambasadę RP w Rydze. W uroczystości otwarcia wziął udział Biskup diecezji Lipawskiej Viktors Stulpins, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Łotwie Monika Michaliszyn, przewodniczący samorządu miasta Liepāja Jānis Vilnītis, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak. Ambasador moderowała także spotkanie z  Markiem Głuszko, autorem książki o wkładzie społeczności polskiej  w Lipawie w rozwój miasta pt. „Polacy w Lipawie – historia znana, nieznana, zapomniana.

Wystawę na podstawie wydanej w 2018 r.  roku książki przygotował jej wydawca - Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. Wystawa została przygotowana w trzech językach: łotewskim, polskim i angielskim. 

Marek Głuszko autor publikacji Polacy w Lipawie – historia znana, nieznana, zapomniana otrzymał nagrodę „Przeglądu Wschodniego” w kategorii: „Popularyzacja problematyki wschodniej”.

{"register":{"columns":[]}}