W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ministra Raua w Rydze i podpisanie wspólnej deklaracji z ministrami spraw zagranicznych państw bałtyckich

31.01.2023

31 stycznia br. minister Zbigniew Rau spotkał się w Rydze z szefami dyplomacji Łotwy, Litwy i Estonii – ministrami Edgarsem Rinkēvičsem, Gabrieliusem Landsbergisem i Urmasem Reinsalu.

Minister Rau w Rydze

- Położenie geograficzne, wspólna historia oraz podobne wyzwania w dziedzinach bezpieczeństwa i infrastruktury są naturalną podstawą dla naszej bliskiej współpracy – podkreślił minister Rau. Rozmowy dotyczyły współpracy w regionie w zakresie polityki bezpieczeństwa, sąsiedztwa wschodniego oraz infrastruktury transportowej i energetycznej. Ministrowie wyrazili wspólne stanowisko co do potrzeby kontynuowania wysiłków na rzecz pomocy Ukrainie, m.in. w zakresie wsparcia politycznego, wojskowego, finansowego i humanitarnego. Tematem spotkania były także trwające na forum UE prace nad dziesiątym pakietem sankcyjnym. Uczestnicy zgodzili się, że należy ścigać rosyjskie zbrodnie na Ukrainie i pociągnąć ich sprawców do odpowiedzialności we współpracy z instytucjami międzynarodowymi.

Polityka regionalna Polski oraz współpraca z Wilnem, Rygą i Tallinnem koncentruje się także wokół wspólnych projektów infrastrukturalnych, takich jak Via Carpatia, Via Baltica, Rail Baltica oraz synchronizacja elektroenergetyczna Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej. Istotną kwestią jest polskie zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa w regionie, które przejawia się w polskiej obecności wojskowej w ramach misji Baltic Air Policing oraz Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.

Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i państw bałtyckich zakończyły się podpisaniem deklaracji o pogłębieniu współpracy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii na szczeblu ministerialnym.

 

Wspólna deklaracja ministrów spraw zagranicznych Estonii, Łotwy, Litwy i Polski o pogłębieniu współpracy w regionie Ryga, 31 stycznia

Estonia, Łotwa, Litwa i Polska mają podobne doświadczenia historyczne związane z agresją i ciężkimi opresjami, którym przez wiele dziesięcioleci XX wieku były poddawane przez rewizjonistyczne reżimy totalitarne. Ze względu na naszą wspólną przeszłość podobnie rozumiemy potencjalne zagrożenia i jesteśmy w równym stopniu zdeterminowani, aby wzmacniać nasze bezpieczeństwo i chronić naszą niepodległość oraz integralność terytorialną. W ciągu ostatnich dekad rozwinęliśmy ścisłą i udaną współpracę opartą na zbieżnym podejściu do wielu kwestii związanych z agendą regionalną i międzynarodową, szczególnie w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, niezależności energetycznej, łączności oraz infrastruktury transportowej.

Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę łączy podobna wizja działań niezbędnych do odstraszania i obrony przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa w regionie. Wspólnie stworzyliśmy inicjatywy – mające na celu walkę z zagrożeniami hybrydowymi, zapewniające odstraszanie i obronę, wzmacniające bezpieczeństwo granic, a także wspierające Ukrainę – które następnie z powodzeniem wdrożono w różnych formach i strukturach, w tym w Unii Europejskiej, NATO i ONZ.

Pragniemy ponownie podkreślić ogromne znaczenie dalszego zapewniania wsparcia politycznego, militarnego i finansowego oraz pomocy humanitarnej Ukrainie. Współpraca w ramach NATO – dzięki niezastąpionej roli bliskich więzi transatlantyckich – stanowi podstawę naszego bezpieczeństwa.

Będąc jednocześnie państwami członkowskimi UE i NATO, dostrzegamy potencjał dalszego pogłębiania naszej współpracy dla obopólnych korzyści. Współpracę między naszymi krajami należy rozwijać na poziomie politycznym i praktycznym w celu zwielokrotnienia naszych wysiłków na rzecz wzmocnienia strategii zbiorowego odstraszania i odporności oraz promowania wzrostu gospodarczego i dobrobytu zarówno w regionie, jak i poza nim. Będziemy kontynuować i pogłębiać ścisłą koordynację naszych działań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

Podpisano w Rydze, w dniu 31 stycznia 2023 r., w czterech egzemplarzach w języku angielskim.

Urmas Reinsalu

Minister Spraw Zagranicznych Republiki Estońskiej

Edgars Rinkēvičs

Minister Spraw Zagranicznych Republiki Łotewskiej

Gabrielius Landsbergis

Minister Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej

Zbigniew Rau

Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

{"register":{"columns":[]}}