Głosowanie za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r.
09.06.2020
Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP z dnia 3 czerwca 2020 r. w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wybory odbędą się w niedzielę, 28 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00.
Zgodnie z postanowieniem Marszałka Sejmu RP z dnia 3 czerwca 2020 r. (Dz. U. poz. 988) w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 39 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. ustawy – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568), w obwodach głosowania utworzonych w okręgu konsularnym Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się w niedzielę, 28 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00.
Jeżeli żaden z kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów 14 dni po terminie pierwszego głosowania przeprowadza się ponowne głosowanie. Zatem ewentualne ponowne głosowanie miałoby się odbyć w niedzielę 12 lipca 2020 r. w godz. 7.00-21.00.
Minister Spraw Zagranicznych utworzył obwody głosowania za granicą. Wykaz obwodów zawiera załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 8 czerwca 2020 r. w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. dla obywateli polskich przebywających za granicą (Dz. U. poz. 1014). Zgodnie z rozporządzeniem, na terenie okręgu konsularnego rzymskiego, właściwego również dla Malty, zostały utworzone 2 obwody głosowania:
- Obwód głosowania nr 159, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Rzym I, z możliwością głosowania wyłącznie korespondencyjnego,
- Obwód głosowania nr 161, siedziba obwodowej komisji wyborczej: Rzym II z możliwością głosowania wyłącznie korespondencyjnego.
OSOBY UPRAWNIONE DO GŁOSOWANIA
Prawo wybierania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ma osoba, która:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
- nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie została pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Warunkiem udziału w głosowaniu w obwodzie za granicą jest wpisanie się do spisu wyborców sporządzanego przez konsula.
SPIS WYBORCÓW
Osoby już wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. będą również ujęte w tym spisie wyborców w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.
UWAGA! Ponieważ w obwodach głosowania utworzonych w Republice Włoskiej, obejmujących również wyborców przebywających na Malcie, będzie można głosować wyłącznie korespondencyjnie, wyborca wpisany do spisu wyborców na dzień 10 maja 2020 r., który zamierza głosować korespondencyjnie w wyborach 28 czerwca 2020 r. musi zakomunikować swój zamiar konsulowi w Rzymie i podać adres do korespondencji najpóźniej do dn. 16 czerwca 2020 r. W przeciwnym razie nie otrzyma pakietu wyborczego.
W celu udziału w głosowaniu wyborcy przebywający na Malcie, którzy:
a. wpisali się do spisu wyborców w wyborach prezydenckich przewidzianych na 10 maja 2020 r. w obwodowej komisji wyborczej w Birkirkara - proszeni są o potwierdzenie chęci głosowania korespondencyjnego i przesłanie do dnia 16 czerwca 2020 r. na adres e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl dokładnego adresu pocztowego na Malcie, na który będzie doręczony pakiet wyborczy,
b. nie wpisywali się dotychczas do spisu wyborców - proszeni są o wpisanie się do spisu wyborców w Rzymie najpóźniej do 15 czerwca 2020 r.
Konsul dokonuje wpisu w spisie wyborców na podstawie osobistego zgłoszenia wniesionego do niego ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Wyborców, którzy nie wpisywali się dotychczas do spisu wyborców, zachęcamy do samodzielnego dokonywania zgłoszeń poprzez korzystanie z ELEKTRONICZNEGO SYSTEMU REJESTRACJI WYBORCÓW EWYBORY: https://ewybory.msz.gov.pl . Uwaga! Rejestrując się poprzez system, w drugim kroku należy wybrać typ głosowania: "korespondencyjnie - wysyłka pakietu na adres zamieszkania", kraj: "Włochy", a następnie jedną z obwodowych komisji wyborczych w Rzymie.
Zgłoszenie takie powinno zawierać:
- Nazwisko
- Imię (imiona)
- Imię ojca
- Datę urodzenia
- Numer ewidencyjny PESEL
- Miejsce pobytu wyborcy za granicą
- Numer telefonu lub adres poczty elektronicznej
- Numer, serię i datę wydania ważnego polskiego paszportu. W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego.
- Wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy (dotyczy wyborcy zgłaszającego się do głosowania korespondencyjnego)
- Miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (gmina w Polsce) - w przypadku obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.
Zgłoszeń można również dokonywać bezpośrednio do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie:
- e-mailowo: rzym.amb.wk@msz.gov.pl,
- pisemnie, na adres: Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, via San Valentino 12, 00197 Roma,
- ustnie: w siedzibie Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie lub telefonicznie, nr tel.: +39 06 36 20 4303, +39 06 36 20 4337,
- faksem, nr faksu: +39 06 80 66 0233.
Wyborca stale zamieszkały w kraju zamierzający głosować za granicą może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie uprawnia do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju lub za granicą. Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców.
Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą będą ujęte w tym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów), również w zakresie sposobu głosowania (w lokalu wyborczym albo korespondencyjnie). Wzięcie udziału w głosowaniu w innym obwodzie, w tym również w miejscu stałego zamieszkania, nie będzie możliwe. Aby wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie głosowania lub zagłosować w lokalu wyborczym, jeżeli w pierwszym terminie głos został oddany korespondencyjnie, należy zwrócić się do konsula o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.
W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie dokonał zgłoszenia, może po dniu pierwszego głosowania dokonać takiego zgłoszenia, w przypadku głosowania korespondencyjnego do dnia 29 czerwca 2020 r., do godz. 24:00.
ZAŚWIADCZENIA WYDAWANE PRZEZ KONSULA
Wyborca, który zgłosił się do spisu wyborców sporządzonego przez konsula, który zmienia miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wyborca otrzymuje dwa zaświadczenia: zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.
Wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie:
- e-mailowo: rzym.amb.wk@msz.gov.pl,
- pisemnie, na adres: Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, via San Valentino 12, 00197 Roma,
- faksem, nr faksu: +39 06 80660233.
Konsul wydaje zaświadczenia do dnia przekazania spisu wyborców przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej. Wyborcy, który zgłosił się do głosowania korespondencyjnego zaświadczenia o prawie do głosowania nie wydaje się po wysłaniu do wyborcy pakietu wyborczego.
Zaświadczenie odbiera się za pokwitowaniem osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może wysłać wyborcy zaświadczenie za zwrotnym pokwitowaniem odbioru.
Należy zwrócić uwagę, by nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie, w którym uprzednio było się ujętym w spisie.
Akty prawne, kalendarz wyborczy oraz informacje i komunikaty Państwowej Komisji Wyborczej dostępne są na stronie: www.pkw.gov.pl.